W Poznaniu zakończono odmulanie i oczyszczanie największego stawu w parku Sołackim. Ze zbiornika wydobyto 8,9 tys. m3 uwodnionego namułu (7,5 tys. m3 po odsączeniu).

Roboty przeprowadzono przy użyciu metody refulacji: uwodniony namuł wypompowywano i odprowadzano rurociągami do tymczasowego zbiornika. Dzięki temu, na czas trwania prac, nie trzeba było wyłączać części parku z użytku. Zanieczyszczenia usunięto też z dna i brzegów. Ponadto wymieniono umocnienia skarp, a także opaski faszynowe i narzuty kamienne. Przeprowadzono konserwację budowli piętrząco-upustowej i kanału upustowego.
Fot. UM Poznań
Na tym zakończył się projekt rewitalizacji wszystkich czterech stawów sołackich; pierwsze prace wystartowały w 2016 r. To zbiorniki zaporowe, z czym wiąże się wypełnianie osadami – bez odmulania i oczyszczania zbiorniki te zamieniłyby się w bagniska. Jak poinformowano, przeprowadzone prace przyczyniły się do zwiększenia pojemności retencyjnej na cieku Bogdanka, poprawiły zdolność samooczyszczania wód oraz stabilizacji poziomu wód gruntowych.
Fot. UM Poznań
Stawy Sołackie to ciąg sztucznych zbiorników wodnych spiętrzonych na Bogdance w Poznaniu, na terenie parku Sołackiego. Ich powierzchnia wynosi 3,6 ha. Bogdanka to największy lewobrzeżny dopływ Warty w Poznaniu, o długości 11,8 km.
Przeczytaj także: Susze i inne zjawiska ekstremalne zostaną z nami wiele lat

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.