• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: rusza budowa mostu pontonowego i transport wiertnic

Opublikowano: 04-09-2020 Źródło: facebook.com/rafal.trzaskowski, UM Warszawa, inzynieria.com

Władze Warszawy wybrały już firmę, która zbuduje rurociąg tymczasowy. Tym samym są coraz bliżej zatrzymania zrzutu nieoczyszczonych ścieków do Wisły. Zanim jednak do tego dojdzie, powstanie most pontonowy, na którym ułożona będzie część bypassu. Wszystko to efekt awarii kolektora przysyłającego nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka. Zepsuty kolektor znajduje się w tunelu, którego fragment przebiega pod dnem Wisły.


Bypass zbudowany w 2019 r. Fot. Wody Polskie Bypass zbudowany w 2019 r. Fot. Wody Polskie
  • Zbudowany w 2019 r. bypass miał 2200 m łącznej długości
  • Zepsuty kolektor znajduje się w 1,3-kilometrowym tunelu
  • Warszawa, pod dnem Wisły, zbuduje nowy system

Most pontonowy zostanie zbudowany przez wojsko. Pierwsze prace przy jego budowie – stabilizacja gruntu, transport materiałów – zaplanowano na dziś (4 września 2020 r.). Z kolei start głównych robót przewidziano na najbliższy wtorek (8 września 2020 r.). Cały most pontonowy ma być gotowy w przyszłym tygodniu w czwartek (10 września).

Do rozszczelnienia kolektora przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka doszło też rok temu – wtedy także zbudowano most pontonowy, a użyte wówczas rury również i tym razem będą wykorzystane do budowy bypassu. Ułoży go firma Uponor Infra, ma być gotowy za cztery tygodnie (taki termin wpisany zostanie w umowę).


Przypomnijmy, że powstały w minionym roku rurociąg tymczasowy miał 2200 m łącznej długości (dwie nitki po 1100 m). Jego część, razem około 2x250 m, ułożono na wybudowanym przez wojsko moście pontonowym.

Ubiegłoroczny bypass w Warszawie. Źródło: Wody Polskie Ubiegłoroczny bypass w Warszawie. Źródło: Wody Polskie

Budowa rurociągu tymczasowego ponownie umożliwi zatrzymanie zrzutu ścieków do Wisły. Jak jednak zapewnił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, dzięki ozonowaniu ścieków od pierwszych godzin awarii znacząco udało się ograniczyć szkody środowiskowe. Badania wody w Wiśle, które MPWiK cały czas prowadzi w wielu punktach rzeki (aż do Płocka!), pokazują, że już 2,5 km od miejsca zrzutu obecna jakość wody nie odbiega znacząco od stanu sprzed awarii.


Do transportu ścieków z lewej części Warszawy wykorzystuje się zbudowany przez maszynę TBM (ang. Tunnel Boring Machine) tunel o długości 1,3 km. W podziemnym obiekcie między ulicami Farysa a Świderską zainstalowano kolektor (dwie rury). Obecnie odbywa się ustalanie przyczyn tegorocznej awarii (potrwa kilka miesięcy).

Układ przesyłowy pod Wisłą. Grafika z 2019 r. Źródło: MPWiK Warszawa Układ przesyłowy pod Wisłą. Grafika z 2019 r. Źródło: MPWiK Warszawa

Co ważne, kończą się już rozmowy z firmami, które wyraziły zainteresowanie budową pod dnem Wisły alternatywnego systemu przesyłowego. Jego uruchomienie ma dać czas na zastanowienie się, czy zepsuty rurociąg w tunelu będzie w ogóle jeszcze naprawiany. Na przebicie się pod dnem rzeki potrzeba trochę więcej czasu – kilka miesięcy – dlatego zdecydowaliśmy się na budowę mostu pontonowego. Gdy jednak dwie nowe rury będą już gotowe, przesył ścieków do Czajki będzie zabezpieczony bez względu na porę roku, na długo. I to da nam czas, żeby zastanowić się nad przyszłością uszkodzonego rurociągu w już istniejącym tunelu. Tego, który niestety zawiódł Warszawę już po raz drugi – napisał na Facebooku Rafał Trzaskowski.

Ścieki alternatywnym rurociągiem pod Wisłą powinny zacząć płynąć około połowy listopada (ze względu na zimę wojsko musi rozebrać most), choć budowa całego systemu potrwa zdecydowanie dłużej. Transport maszyn służących do wykonywania przewiertów ma rozpocząć się w przyszłym tygodniu.

Wszystkiego na temat tej sprawy dowiesz się z naszego serwisu specjalnego AWARIA KOLEKTORA W WARSZAWIE

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.