Partnerzy portalu

Warszawa: zakończyła się budowa kolektora zachodniego

Opublikowano: 29-10-2020 Źródło: IDS-BUD
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Dobiegła końca budowa ogólnospławnego kolektora w warszawskiej dzielnicy Ochota. Inwestycja ma się przyczynić do poprawy działania systemu odbioru ścieków z centralnych dzielnic Warszawy.


Fot. IDS-BUD Fot. IDS-BUD

Zgodnie z zapisami kontraktu wybudowano nowy kanał o średnicy 1,2 m i długości przekraczającej 450 m na odcinku od kolektora w ul. Bohaterów Września (na skrzyżowaniu z ul. Dickensa) do ul. Korotyńskiego. Powstał też 400-metrowy kanał ogólnospławny o średnicy 1,2 m w ul. Korotyńskiego na odcinku od nowopowstałego kolektora zachodniego do ul. Grójeckiej. Koszty przedsięwzięcia wyniosły 14,6 mln zł netto, a świadectwo przejęcia infrastruktury wystawiono we wrześniu 2020 r.

Fot. IDS-BUD

Fot. IDS-BUD

Wyzwaniem przy budowie kolektora na Szczęśliwcach była m.in. struktura i charakter tego terenu. Prace prowadzone były w bezpośrednim sąsiedztwie kluczowych obiektów infrastruktury komunikacyjnej i rekreacyjnej tej części Warszawy, co wymagało skorzystania ze specjalistycznego sprzętu. Co więcej trasa kolektora przebiega przez grunty, które wymagały odpowiedniego zabezpieczenia, by zapewnić wytrzymałość i stabilność kanału. Został on posadowiony na żelbetowej płycie wspartej na betonowych kolumnach CMC, co pozwoliło przenieść obciążenia związane z budową kolektora na słabonośne partie gruntu, znajdujące się bezpośrednio pod kanałem – wyjaśnił Marcin Idzik, prezes firmy DIM Construction sp. z o.o., partnera realizacyjnego.

Fot. IDS-BUD

Fot. IDS-BUD

Miejskie Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie SA w grudniu 2018 r. podpisało umowę na realizację inwestycji z firmą IDS-BUD SA. Po testach i odbiorach, dzięki nowym obiektom, ścieki kierowane do przepompowni na terenie Ochoty płyną nowym kanałem.

Prace przebiegły sprawnie, przy możliwie niewielkich utrudnieniach w ruchu i ograniczonej do minimum ingerencji w przyrodę miejską – podsumował Andrzej Napierski, prezes IDS-BUD.

Przeczytaj także: Porty w Szczecinie i Świnoujściu modernizują infrastrukturę techniczną

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe