• Modernizacja infrastruktury technicznej portów w Szczecinie i Świnoujściu będzie kosztować 119,3 mln zł
  • Porty obniżą koszty energii, dostaw wody i ciepła
  • Dzięki nowym sieciom kanalizacji zmniejszą się zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego

Zadania będą wykonywane w ramach projektu „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu” wartego 119,3 mln zł. Część tej kwoty pokrywa dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura I Środowisko w wysokości 75,6 mln zł.

Inwestycje wod-kan i energetyczne

Prace obejmą m.in. sieci wodociągowe, kanalizację sanitarną i deszczową, zasilanie elektroenergetyczne, sieci teletechniczne, sieć wody przeciwpożarowej oraz system odwadniania terenów. Działania mają uzupełnić i uporządkować infrastrukturę techniczną w portach w Szczecinie i Świnoujściu, a jednocześnie zoptymalizować zużycie nośników energii, dostosować rozwiązania do aktualnych regulacji prawnych i norm oraz poprawić stan ochrony środowiska.


Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza

W ramach zadań w świnoujskim terminalu promowym jeszcze w maju zainstalowano przyłącze energetyczne 15 kV zasilające stację transformatorową GSZ Terminal Promowy z GPZ Świnoport. Nowe rozwiązanie ma zwiększyć niezawodność dostaw elektryczności i zredukować ryzyko awarii i przestojów promów. Promy uzyskały możliwość zasilania z sieci lądowej zamiast z agregatów. W efekcie zmniejszy się hałas i zanieczyszczenie powietrza i środowiska związkami siarki i azotu.

Gospodarka wodna i ściekowa

Modernizacja dotyczy też sieci ciepłowniczej i wodociągowej. Skutkiem będzie ograniczenie strat ciepła i obniżenie kosztów ogrzewania. Podobne efekty dotyczą też dostaw wody pitnej i technicznej.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) porządkuje też gospodarkę ściekową, m.in. wyposaży tereny obu portów w kanalizację sanitarną i deszczową. Wynikiem tych działań będzie zmniejszenie zanieczyszczenia Bałtyku poprzez rozdział kanałów ogólnospławnych na deszczowe i sanitarne.

W Świnoujściu infrastruktura kanalizacyjna zostanie przystosowana do odbioru zanieczyszczeń ze statków. Zlikwidowana zostanie istniejąca oczyszczalnia, a ścieki zostaną przekierowane na oczyszczalnię miejską. W Szczecinie kanalizacja sanitarna z Półwyspu Katowickiego zostanie włączona do istniejącej sieci odprowadzającej ścieki do oczyszczalni Spółki Wodnej „Miedzyodrze” – informuje ZMPSiŚ.

Przeczytaj także: Dolny Śląsk inwestuje w gospodarkę wodno-ściekową