Podpisano list intencyjny ws. budowy w Wielkopolsce rurociągu, który umożliwi przerzut wody z Warty do rzeki Wiercicy. Celem jest odtworzenie przepływu w wysuszonym korycie Wiercicy oraz przyspieszenie napełniania odkrywki Drzewce po jej zamknięciu. Stronami porozumienia są gminy Kramsk i Koło, Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin S.A. oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Fot. Rzeka Warta. Fot. Joanna/Adobe Stock
- Wkrótce poznamy trasę rurociągu
- Nowa infrastruktura dodatkowo będzie pomagać w walce z wielką wodą
- W planie jest też remont kilkunastu obiektów hydrotechnicznych
Wiercica, zwana również Warcicą, to prawostronny dopływ Warty w jej środkowym odcinku. Zlewnia, która obejmuje obszar 114 km2, jest całkowicie przesuszona. Jak poinformowały Wody Polskie, odpływ jednostkowy, który obrazuje hydrologię obszaru, wynosi tutaj q = 0 l/s*km2. To wypadkowa występowania w ostatnich latach wysokiego parowania potencjalnego, niskich opadów i jednocześnie działalności górniczej – pobliskiej odkrywki Drzewce.
Powstaje już dokumentacja geodezyjna, w ramach opracowywania której ustalony zostanie przebieg trasy rurociągu, mającego transportować wodę z Warty do Dopływu spod Dzieraw, skąd woda grawitacyjnie będzie spływać do Wiercicy. Na następny rok przewidziano wykup gruntów oraz przygotowanie dokumentacji projektowej. Potem przyjdzie pora na roboty budowlane. Rurociąg ma być gotowy pod koniec 2022 r. Przy czym, jak podano, przerzut grawitacyjny uzależniony jest też od stanu wód w Warcie, ponieważ jego uruchomienie wymaga stanów zbliżonych co najmniej do średnich.
Źródło: Wody Polskie
Inwestycji będzie więcej
Dodatkową korzyścią budowy rurociągu ma być fakt, że w przypadku bardzo wysokich stanów wody w Warcie, zagrażających bezpieczeństwu, będzie możliwość przerzutu części z nich do zlewni Wiercicy.
Całkowitą wartość inwestycji oszacowano na ponad 1,5 mln zł, z czego wkład gmin i zespołu elektrowni wyniesie 0,45 mln zł. To jednak nie koniec, bo w kolejnych latach zmodernizowanych ma zostać kilkanaście obiektów hydrotechnicznych w obrębie Wiercicy i jej dopływów, co powinno przyczynić się do spowolnienia odpływu wody, tym samym do szybszej odbudowy stosunków wodnych w regionie.
Napełnianie odkrywki Drzewce
Jak wstępnie obliczono, przy przerzucie na poziomie 1,0 m3/s wspomniana na wstępie odkrywka Drzewce powinna wypełnić się nie po 15, jak pierwotnie planowano, a już po sześciu latach.
Przeczytaj także: Wiceprezes Wód Polskich o powołaniu pełnomocnika rządu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.