• Nowa magistrala ma być alternatywą dla mającej prawie 50 lat sieci
  • Wszystko powinno być gotowe za trzy lata
  • Powstaje też magistrala na terenie Pruszkowa i Piastowa

Zadanie polega na budowie około 4,7-kilometrowej żeliwnej magistrali DN800 oraz rurociągu DN400 o długości około 1,6 km. Prace będą prowadzone na terenie trzech dzielnic: Bemowa, Ursusa i Włoch. Trasa magistrali będzie przebiegać ulicami: Lazurową od skrzyżowania z Człuchowską, Al. 4 Czerwca 1989 r., Chrościckiego, Polami Karolińskimi, Cykady, Posagu 7 Panien, Gierdziejewskiego i Warszawską.


Tę inwestycję Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Warszawie nazwało przełomowym etapem budowy infrastruktury, która uniezależni dostawy wody dla mieszkańców warszawskich dzielnic – Włoch i Ursusa, a także miast Pruszków, Piastów oraz gminy Michałowice, od magistrali wybudowanej jeszcze w latach 70. XX w.  Obecnie do tych miejsc woda dostarczana jest tylko za pośrednictwem magistrali w Alejach Jerozolimskich oraz poprzez systemem magistral o mniejszych średnicach.

Generalnym wykonawcą zadania jest IDS-BUD S.A., wartość kontraktu wynosi 48,6 mln zł. Umowę podpisano w październiku 2018 r. Wszystko ma być gotowe w IV kwartale 2023 r.

Dodajmy, że w tym roku rozpoczęła już się też budowa prawie 11-kilometrowej magistrali wodociągowej na terenie miast Piastów i Pruszków. Wykonano już połowę prac. Wartość tej inwestycji to niemal 28 mln zł netto. Połączenie tej sieci z tą, która powstanie w Warszawie, pozwoli dostarczać wodę mieszkańcom Włoch, Ursusa, Pruszkowa, Piastowa i Michałowic dwiema niezależnymi drogami.

Liczącej niemal 2,5 mln mieszkańców stołecznej aglomeracji Wodociągi Warszawskie codziennie dostarczają ponad 330 mln litrów wody.

Przeczytaj także: Warszawa – ruszył przewiert pod dnem Wisły [zdjęcia]