Rozpoczęła się bezwykopowa budowa alternatywnego rurociągu pod dnem Wisły w Warszawie, którym ścieki z lewej części stolicy transportowane będą do oczyszczalni Czajka, funkcjonującej na prawym brzegu. Do budowy wykorzystywana jest metoda Direct Pipe. Wiercenie rozpoczęło się z komory startowej przy ul. Świderskiej.
Fot. Krzysztof Dubiel/MPWiK Warszawa
Budowany w Warszawie kanał będzie mieć 800 m długości oraz 1,2 m średnicy. Roboty odbywają się w trybie ciągłym, 24 godziny na dobę. W ciągu pierwszej powstało 30 m podziemnego rurociągu.
Skomplikowana operacja
Fot. Krzysztof Dubiel/MPWiK Warszawa
Zgodnie z planem, zakończą się na przełomie listopada i grudnia br. (komora odbiorcza znajduje się w okolicy ul. Farysa). Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Jest to skomplikowana operacja, a nad jej przebiegiem non stop czuwa kilkadziesiąt osób – mówi Renata Tomusiak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.
Powstanie też drugi rurociąg
Fot. Krzysztof Dubiel/MPWiK Warszawa
Kiedy nowy kanał będzie gotowy, nastąpi przepięcie ścieków z tymczasowego kolektora ułożonego na moście pontonowym. W Warszawie powstanie też drugi, sąsiedni kolektor pod Wisłą; umowa z wykonawcą powinna być podpisana na przełomie listopada i grudnia tego roku, a kanał do użytku ma zostać oddany w czerwcu 2021 r.
Awaria kolektora w Warszawie
Wszystko to efekt tego- i ubiegłorocznej awarii systemu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka. Cały planowany nowy układ przesyłowy (inwestycja ma cztery fazy) powinien być oddany do użytku w sierpniu 2022 r. Z kolei na usunięcie awarii istniejącego kolektora, w części znajdującego się w tunelu pod Wisłą, Warszawa ma 48 miesięcy.
Zobacz nasz serwis specjalny AWARIA KOLEKTORA W WARSZAWIE
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.