Ścieki z lewej strony Warszawy do będącej na prawym brzegu oczyszczalni Czajka płyną już nowym kolektorem pod dnem Wisły. Do ich przepięcia z rurociągu, który został poprowadzony mostem pontonowym, doszło w niedzielę (13 grudnia 2020 r.). Jak na Twitterze napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, „lada dzień wojsko rozbierze tymczasowy most pontonowy i ruszą prace nad drugim przewiertem. Dziękuję wojsku, MPWiK i wszystkim służbom za współpracę”.
Fot. MPWiK Warszawa
Do budowy nowego kolektora pod Wisłą wykorzystano bezwykopową metodę Direct Pipe. Prace przewiertowe trwały 34 dni, objęły odcinek o długości 792 m. Nowy stalowy kolektor ma 1,2 m średnicy, został ułożony na głębokości od 7 do 8 m pod dnem rzeki. Dzienny maksymalny postęp wiercenia wynosił 8,11 m, wydobyto ponad 1000 m3 urobku. Był to najdłuższy przewiert Direct Pipe w Polsce. Jak poinformowano, zdolność do przesyłu ścieków tak wybudowanego rurociągu jest porównywalna z obecnie ułożonymi dwoma rurociągami na moście pontonowym.
Fot. MPWiK Warszawa/Aneta Wasilewska
To nie koniec bezwykopowej budowy
W Warszawie powstanie też drugi, sąsiedni kolektor pod Wisłą między zakładem Farysa (lewy brzeg) i zakładem Świderska (prawy). 23 grudnia br. poznamy oferty złożone w przetargu. Kanał do użytku powinien zostać oddany w czerwcu 2021 r. Na tym jednak nie koniec, ponieważ stolica w planie ma także budowę rurociągów, które połączą nowe nitki, znajdujące się pod Wisłą, z takimi obiektami, jak np. komory technologiczne. W tym wypadku przetarg ma zostać ogłoszony w I połowie 2021 r.
Awaria kolektora w Warszawie
Wszystko to efekt tego- i ubiegłorocznej awarii systemu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka. Cały planowany nowy układ przesyłowy ma być oddany do użytku w sierpniu 2022 r. Na usunięcie awarii istniejącego kolektora, w części znajdującego się w tunelu pod Wisłą, Warszawa ma 48 miesięcy. W komunikacie poinformowano, że warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozpoczęło prace mające na celu zaprojektowanie i wykonanie robót demontażowych rurociągów technologicznych syfonu w tunelu pod Wisłą po tegorocznej awarii. Mają zostać wykonane do końca 2021 r.
Zobacz nasz serwis specjalny AWARIA KOLEKTORA W WARSZAWIE
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.