• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Czajka: zaczyna się wymiana rekuperatorów w spalarni

Opublikowano: 29-01-2021 Źródło: MPWiK Warszawa

3 lutego br. rozpocznie się ostatni etap wymiany rekuperatorów w spalarni, która znajduje się na terenie oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie. Prace będą zorganizowane w taki sposób, by w ich trakcie spalanie osadów ściekowych odbywało się na jednej linii.


Górna część pieca łączonego z rekuperatorem. Fot. MPWiK Warszawa Górna część pieca łączonego z rekuperatorem. Fot. MPWiK Warszawa
  • Do awarii spalarni w Czajce doszło pod koniec 2018 r.
  • W Warszawie wymienione zostaną dwa rekuperatory
  • Prace skończą się w III kwartale tego roku

Nowe wymienniki ciepła powstały w oparciu m.in. o wytyczne wskazane trzech uczelni: Politechniki Krakowskiej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Do wykonania elementów rekuperatorów zdecydowano się zastosować trwalszy rodzaj stali, jest też nowe rozwiązanie doprowadzania zimnego powietrza.

Na początek wyłączona zostanie linia technologiczna nr 1, jednej z dwóch linii spalania. W czasie wymiany rekuperatora spalanie osadów ściekowych będzie odbywać się na linii nr 2. Po wygaszeniu pieca i wychłodzeniu urządzeń (co potrwa około dwóch tygodni), a także po m.in. demontażu części dachu, izolacji i elementów konstrukcji wsporczej, rozebrany zostanie jeden rekuperator wraz z kanałami odprowadzającymi powietrze i spaliny. Montaż nowych urządzeń potrwać ma od dwóch do dwóch i pół miesiąca. Będzie to rekuperator o wysokości 11 m i wadze, łącznie z urządzeniami towarzyszącymi, około 20 ton. Kolejne dwa tygodnie zajmie próbny rozruch.

Część osadów ściekowych zostanie wywieziona

Jak poinformowano, dopiero po obserwacji pracy włączonej linii i potwierdzeniu prawidłowości jej działania, co potrwa około dwóch tygodni, wykonawca przystąpi do wymiany drugiego z rekuperatorów, w sposób identyczny, jak w przypadku pierwszej z linii. Wszystko ma zakończyć się w III kwartale 2021 r.

Obudowa rekuperatora. Fot. MPWiK Warszawa Obudowa rekuperatora. Fot. MPWiK Warszawa

Wykonawcą zadania jest PPUH EKO-ENERGIA. Umowę podpisano 30 stycznia 2020 r., jej wartość to 14,5 mln zł. W trakcie robót cały czas pracować będzie jedna linia spalania, dlatego tylko część osadów ściekowych, 20%, będzie zagospodarowywana przez firmy zewnętrzne lub magazynowana. 

Awaria spalarni w Czajce

Do awarii rekuperatorów spalarni osadów ściekowych Czajce doszło na przełomie listopada i grudnia 2018 r. W efekcie stacja termicznej utylizacji osadów ściekowych (STUOŚ) została wyłączona. Po wystąpieniu usterki odbiorem osadów zajęły się wyspecjalizowane firmy, a w międzyczasie trwał remont wymienników ciepła. Najpierw, w grudniu 2019 r., wznowiono spalanie na jednej linii technologicznej. Drugą uruchomiono na początku marca 2020 r. Już wtedy wiadomo było, że docelowo rekuperatory zostaną wymienione na nowe.

Wlot spalin do rekuperatora. Fot. MPWiK Warszawa Wlot spalin do rekuperatora. Fot. MPWiK Warszawa

Spalarnia osadów w Czajce

W skład każdej z dwóch linii spalania, poza rekuperatorem, wchodzą piec, kocioł na potrzeby skojarzonej produkcji energii elektrycznej i cieplnej, a także układ oczyszczania spalin. Wspólne są z kolei turbina parowa i generator, wytwarzające energię elektryczną i cieplną. W ciągu doby w Czajce spalanych może być do 600 ton osadów (trafiają tu także osady z innych oczyszczalni).

Przeczytaj także: Warszawa – zaczyna się budowa magistrali dla Pasma Pruszkowskiego

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia