Gotowa jest już dokumentacja geodezyjna dotycząca budowy rurociągu, którym woda będzie transportowana z Warty do Wiercicy. Głównym celem inwestycji jest odtworzenie przepływu w wysuszonym korycie Wiercicy.
Kwiecień 2020 r. – wyschnięte koryto Wiercicy. Fot. Wody Polskie
To wspólny projekt Wód Polskich, Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin S.A. oraz gmin Kramsk i Koło. W listopadzie minionego roku podpisano list intencyjny, a obecnie poinformowano o zakończeniu prac geodezyjnych, w ramach których ustalono przebieg wodociągu Warta–Wiercica. Kolejnym krokiem jest wykup gruntów i przygotowanie dokumentacji projektowej; wszystko zaplanowano na ten rok.
Źródło: Wody Polskie
Woda w wyschniętym korycie Wiercicy ma pojawić się pod koniec 2022 r., przy czym przerzut grawitacyjny uzależniony jest od poziomu wód w Warcie (uruchomienie wymaga stanów zbliżonych co najmniej do średnich).
Zgodnie z szacunkami, koszt realizacji całego tego zadania wyniesie 1,5 mln zł, z czego wkład gmin oraz Zespołu Elektrowni to 0,4 mln zł.
Budowa rurociągu Warta–Wiercica
Wiercica (inaczej – Warcica) to prawostronny dopływ Warty. Jej zlewnia o powierzchni 114 km2 jest całkowicie przesuszona. Przyczyniły się do tego wysokie parowanie potencjalne, niskie opady i jednocześnie działalność górnicza pobliskiej odkrywki Drzewce (została zamknięta). Planowanym rurociągiem woda ma być transportowana z Warty do Dopływu spod Dzieraw, skąd będzie spływać do Wiercicy. Przewiduje się też dodatkowe korzyści. W sytuacji bardzo wysokich stanów w Warcie będzie możliwość przerzutu części wód do zlewni Wiercicy. Ponadto oddanie do użytku rurociągu ma przyspieszyć napełnianie odkrywki Drzewce po jej zamknięciu.
Przeczytaj także: Susze i inne zjawiska ekstremalne zostaną z nami wiele lat
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.