Rozpoczęte w 2017 r. prace modernizacyjne w krośnieńskiej oczyszczalni ścieków dobiegają końca. Najważniejszą zmianą jest powstanie nowego reaktora biologicznego, służącego do usuwania zanieczyszczeń organicznych i biogennych. Wartość inwestycji, realizowanej w podkarpackim mieście, to ponad 34 mln zł.
Krosno. Fot. Andrey Shevchenko / Adobe Stock
To trzeci reaktor, który działa w oczyszczalni. Składa się z komór beztlenowych, komory anoksycznej, zmiennego i ciągłego napowietrzania, i służy do efektywnego usuwania związków azotu i fosforu ze ścieków – powiedział, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP), Łukasz Karamus, kierownik oczyszczalni.
Obiekt wyposażony jest w pełne opomiarowanie, umożliwiające automatyczne sterowanie procesem biologicznego oczyszczania ścieków, a także dwie stacje magazynowo-dozujące do chemicznego wspomagania tego procesu.
W ramach inwestycji powstały także trzeci osadnik wtórny oraz płuczka piasku.
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Krośnie powinna zakończyć się jeszcze w tym roku. Na ten moment wykonawca – firma Mostostal Warszawa S.A. – pracuje nad systemem sterowania i monitoringu procesów technologicznych.
Znajdujący się na lewym brzegu rzeki Wisłok, w dzielnicy Białobrzegi, krośnieński zakład przyjmuje i oczyszcza ścieki z miasta Krosna oraz gmin ościennych: Miejsca Piastowego, Krościenka Wyżnego, Wojaszówki, Korczyny, Chorkówki, Jedliczy, Iwonicza-Zdroju oraz Dukli. W ciągu roku do oczyszczalni dociera około 7,6 mln m3 ścieków. Zakład jest w użytku od 1973 r. W latach 1991–2000 został rozbudowany, a w wyniku inwestycji jego przepustowość wzrosła z 10,5 tys. m3/dobę do 35,4 tys. m3/dobę.
Przeczytaj także: Największe oczyszczalnie ścieków w Polsce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.