Tegoroczne obchody WWD zorganizowano w formie online, a relacja nadawana jest z siedziby FAO w Rzymie. W wydarzeniu uczestniczy m.in. dyrektor generalna UNESCO i przewodnicząca UN Water (wyspecjalizowana agenda Narodów Zjednoczonych ds. wody) oraz dyrektor generalny FAO.

W ramach uroczystości zaplanowano prezentację najważniejszych wniosków z dorocznego raportu na temat stanu zasobów wodnych świata (ang. World Water Development Report). Dokument opiera się na danych, które dostarczają kraje członkowskie i zbiera aktualną wiedzę na temat strategii gospodarowania zasobami świeżej wody i dostępu do urządzeń sanitarnych. Eksperci wskazują w nim także przykłady dobrych praktyk i rozwiązań najważniejszych problemów związanych z wodą na świecie.


WWD po raz pierwszy obchodzono w 1992 r., a bezpośrednią przyczyną jego proklamowania była rekomendacja Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju – tzw. Szczyt Ziemi (czerwiec 1992 r., Rio de Janeiro). Jej największym owocem było przyjęcie Agendy 21 – planu działania na XXI wiek dla wszystkich rządów i grup społecznych w tym obszarze.


Każdego roku Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. Tegoroczne brzmi: „Doceń wodę”. Poprzednio tematami przewodnimi były m.in.: „Woda a klimat” (2020), „Nie pominąć nikogo” (2019), „Natura dla wody” (2018) oraz „Ścieki jako nieograniczone źródło wody” (2017).

Szczegółowe informacje na temat obchodów dzisiejszego święta znajdują się na stronie worldwaterday.org.

Przeczytaj także: Kraje najbardziej zagrożone deficytem wody