Na zlecenie spółki „WOD-KAN” w Bełchatowie powstał system, w skład którego weszły m.in. dwa przykryte kopułami zbiorniki fermentacyjne, a także instalacja biogazowa. Każdy ze zbiorników ma ponad 17 m wysokości, 12,6 m średnicy i 2000 m3 pojemności.

Jak działa nowa instalacja w Bełchatowie?

Wewnątrz zbiorników osad podgrzewany jest do 37-38°C i mieszany. Fermentacja mezofilowa trwa około 36 dni. W tym czasie gaz, który zbiera się pod kopułą zbiornika, przekierowywany jest do instalacji odsiarczającej, a następnie do zbiornika membranowego o pojemności 1500 m3. Stamtąd z kolei trafia na stację uzdatniania biogazu, a dalej na odbiorniki (agregaty kogeneracyjne lub kocioł olejowo-biogazowy).

Od początku lutego każdego dnia instalacja w Bełchatowie produkuje ponad 2 tys. m³ biogazu, z którego pozyskiwana jest skojarzona energia elektryczna i cieplna (wykorzystywana na potrzeby oczyszczalni).


Budowa pochłonęła 18,8 mln zł netto, była współfinansowana ze środków unijnych. Przestarzały proces fermentacji psychrofilowej, dotychczas prowadzony w dwóch otwartych basenach fermentacyjnych, dzięki wybudowanej instalacji został zastąpiony procesem fermentacji mezofilowej w ZKF, co w perspektywie przyczyni się do ograniczenia emisji związków złowonnych do atmosfery i poprawi komfort życia mieszkańców naszego miasta – powiedział prezes spółki „WOD-KAN” Piotr Pierzchała.

Przeczytaj także: Przebudowa części infrastruktury w poznańskiej oczyszczalni ścieków