Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” odniosła się do zarzutów, jakie pojawiły się w ostatnim czasie ze strony Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie odnośnie wniosków taryfowych, które dotarły do regulatora. Prezes jednostki twierdzi, że nowe stawki opłat wodno-ściekowych są sztucznie zawyżane i nie mają odniesienia do faktycznych kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw. IGWP broni spółek wod-kan i zwraca się do resortu infrastruktury z prośbą o podjęcie inicjatywy trójstronnego dialogu.
Fot. Vitalii Vodolazskyi / Adobe Stock
Taryfy są zgodne z prawem
W opublikowanym na swojej stronie oficjalnym liście do wiceministra Marka Gróbarczyka, ustępująca prezes IGWP Dorota Jakuta podkreśliła, że przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne nowe taryfy ustalają na podstawie obowiązujących przepisów prawa i rzetelnej kalkulacji. Mają przy tym pełną świadomość, że w przypadku wprowadzania w błąd lub przekazania nieprawdziwych informacji, grozi im odpowiedzialność w postaci kary pieniężnej.
Dlaczego stawki za wodę i odbiór ścieków rosną?
Prezes Izby wskazała przy tym najważniejsze argumenty uzasadniające obiektywne przyczyny zaplanowanych podwyżek we wnioskach taryfowych na lata 2021–2024. Znalazły się wśród nich zmiany cen energii, cen odbioru i zagospodarowania osadów ściekowych, stawek podatku od nieruchomości, wysokości stawek opłat dzierżawnych, kosztów wynagrodzenia, jak również poziomu inflacji.
Nie sposób nie zauważyć faktu, iż większość to koszty niezależne od decyzji przedsiębiorstw. Jak wynika z danych benchmarkingu (…) rentowność działalności wodociągowej w 2018 r. wynosiła średnio 3,6%, natomiast w roku 2019 jej wartość spadła do poziomu 0,9%. Jeśli chodzi o rentowność działalności kanalizacyjnej, to w 2018 r. jej średnia wartość wynosiła 3,5%, a w 2019 r. była ujemna (0,5%). Należy również podkreślić, iż z danych IGWP wynika, że w 2019 r. około 45% podmiotów biorących udział w badaniu osiągnęło stratę na działalności wodociągowej, natomiast około 43% (…) na działalności kanalizacyjnej. Już wkrótce IGWP pozyska dane za 2020 rok, czyli rok zdominowany całkowicie przez koronawirusa, spodziewamy się pogorszenia wyników – czytamy w liście.
Zmiana okresu taryfowego
Dorota Jakuta przypomniała również wiceministrowi, że IGWP przedstawiała wielokrotnie propozycje dążące do ograniczenia kosztów działalności spółek wod-kan. Jedną z nich była zmiana okresu obowiązywania taryfy z trzyletniego na okres do trzech lat. Miałoby to umożliwić firmom bieżące uwzględnianie w taryfach rosnących kosztów ich funkcjonowania. Podobne rozwiązanie zastosowano w energetyce cieplnej, w zakresie taryf za ciepło i – jak zaznacza prezes – sprawdza się ono w praktyce.
Przekazując niniejsze stanowisko, jako Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, pragnę zaapelować o większą wrażliwość w ocenach branży, większe zaufanie do pracy wodociągowców. Stanowczo podkreślamy, iż tam, gdzie są nieprawidłowości, należy je wskazywać i oczekiwać ich naprawienia, ale z całą pewnością nie należy opinii negatywnych generalizować – podsumowała Dorota Jakuta.
Przeczytaj także: Taryfy we Wrocławiu i Jeleniej Górze do zmiany
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.