• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Australia: 43-kilometrowy wodociąg odpowiedzią na lokalne susze

Opublikowano: 06-08-2021 Źródło: Water Coroporation, rząd Australii Zachodniej, Georgiou

U zachodnich wybrzeży Australii zakończyła się budowa rurociągu o długości 43 km, który dostarczy wodę z miasta Albany do miejscowości Denmark. Inwestycja jest odpowiedzią na katastrofalne susze spowodowane zmianami klimatu.


Rury na placu budowy wodociągu.  Fot. Water Corporation Rury na placu budowy wodociągu. Fot. Water Corporation
  • Wodociąg zbudowano z 7186 rur
  • Każda z nich ma długość 6 m
  • Instalacja ma działać przez co najmniej 50 lat

Systemowe połączenie wodne

Wartość projektu wyniosła 25 mln dol. australijskich, a nowa instalacja ma zapewnić dostawy wody do dotkniętego uporczywymi suszami regionu miasta Denmark. Liczący 43 km rurociąg wybudowano włączając lokalną infrastrukturę w system Lower Great Southern Towns Water Supply Scheme (LGSTWSS). Dzięki tej inwestycji miejscowość nie będzie już zależna od poziomu wody na zaporze Quickup, który z powodu zmniejszających się opadów od lat spada. LGSTWSS to system, który zaopatruje w wodę Albany, Mount Barker, Kendenup i Narrikup.


Susze od kilku lat

Od 2014 r. w Denmark odnotowano cztery rekordowo suche zimy, jakie nie zdarzyły się od 1911 r. Głównym źródłem zaopatrzenia w wodę pitną były do tej pory zbiorniki na zaporach rzek Quickup i Denmark. Ponieważ żadna z nich nie jest połączona z szerszym systemem, więc obie są uzależnione od lokalnych opadów deszczu i rzek. Zwykle wypełniały się zimą zabezpieczając zasoby na resztę roku, ale od kilku lat deszczówki jest coraz mniej. Dlatego, by zapewnić długoterminowe dostawy, w połowie 2019 r. rozpoczęto projektowanie rurociągu Albany–Denmark.

Mapka. Źródło: Georgiou Mapka. Źródło: Georgiou

Wodociąg tańszy niż zakładano

Obiekt oddano do użytku 3 lipca 2021 r. Ma działać co najmniej 50 lat. Będzie używany w zależności od potrzeb – dostawy uzupełnią niedobory z miejscowych zasobów. Zwykle rurociąg będzie wykorzystywany zimą i wiosną, a jesienią źródłem wody stanie się zbiornik zamknięty Quickup (magazynuje jej wtedy więcej). Koszty robót zamknęły się w 25 mln dol. australijskich – początkowo inwestycję wyceniono na 32 mln dol. Podczas robót korzystano z lokalnych pracowników oraz dostawców i usługodawców. Zadanie realizowano tak, by zminimalizować wpływ na środowisko: zmniejszono obszar, z którego usunięto roślinność, a także zachowano siedliska czarnych kakadu.

Fot. Water Corporation Fot. Water Corporation

Więcej inwestycji w planach

Generalnym wykonawcą wodociągu była spółka Georgiou, a przedsięwzięcie zorganizowały wspólnie Water Coroporation, samorząd Denmark, władze miasta Albany i agendy rządowe gospodarki wodnej, dróg oraz ochrony środowiska.

Budowa rurociągu Albany–Denmark to pierwsza z planowanych inwestycji, które obejmują kolejne takie instalacje (np. w Perth), poszukiwania podziemnych zasobów wody, odsalania wód morskich, a także dostaw surowca przeznaczonego do celów rolniczych, irygacji czy podlewania, by ograniczyć zużycie wody pitnej.

Fot. Water Corporation Fot. Water Corporation

Woda spływa dzięki grawitacji

Rurociąg zbudowano z 7186 odcinków 6-metrowych rur. Podczas prac dokonano przekroczeń rzek Quickup i Hay metodą horyzontalnych przewiertów kierunkowych (ang. Horizontal Directional Drilling – HDD).

Grawitacyjny wodociąg jest połączony z LGSTWSS w Chorkerup Tank, 30 km na północ od Albany, następnie biegnie na zachód wzdłuż Wilcox Road, Redmond Road West, Kernutts Road i małego odcinka Denmark-Mount Barker Road i łączy się ze zbiornikiem w Scotsdale.

Przeczytaj także: Ten tunel będzie miał 38 km

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia