Naszym celem jest przyciągnięcie firm z doświadczeniem w budowie dużych obiektów podziemnych w skomplikowanych warunkach geologicznych i geotechnicznych, zróżnicowanych warunkach środowiskowych, na odległych obszarach i na dużych wysokościach – powiedział w komunikacie prasowym Tente Tente, dyrektor generalny LHDA.

Zgodnie z planem do budowy obiektu tunelowego wykorzystane mają być różne metody, w tym TBM (ang. Tunnel Boring Machine) i tradycyjne metody górnicze. Do budowy 5-kilometrowego odcinka do zbiornika Katse, który powstał w pierwszej fazie projektu, konieczne będzie sięgnięcie po metodę drill & blast.

Zarówno tunel, jak i zapora mają zwiększyć przepływ wody z Katse do Gauteng z 780 mln m3  do 1,27 mld m3 w ciągu roku. Wzrosnąć ma także produkcja energii elektrycznej w zakładzie Muela.

Zgodnie z pierwotnym planem, budowa obiektu miała rozpocząć się w ub.r., ale ze względu na pandemię COVID-19 harmonogram uległ zmianie. Na wykonanie tunelu wykonawca będzie miał blisko pięć lat.

Projekt obiektów opracowało i nadzór nad budową objęło konsorcjum Metsi a Senqu-Khubelu Consultants (MSKC). Wartą 74,2 mln USD umowę z przedstawicielami konsorcjum podpisano w 2018 r.

W ramach realizacji projektu LHWP zaplanowano m.in. tunele między zbiornikami Katse i Muela (długość: 45 km, przepustowość: 44 m3/sek), pomiędzy zbiornikiem Muela a dorzeczem Vaal (37 km, 44 m3/sek), zbiornikami Mohale i Katse (32 km, 30 m3/sek) oraz pomiędzy jazem Marsoku a zaporą Katse (5,7 km, 50 m3/sek), a także budowę zapory Mashai (155 m wysokości). System tuneli, zapór, jazów i elektrowni wodnych ma być gotowy w 2027 r.

Przeczytaj także: W Lesotho trwa budowa zapór