Przebudowa stacji w Górach, którą zbudowano w 1988 r., trwała nieco ponad rok. Powstał nowoczesny budynek, w którym zamontowano nowy układ technologiczny uzdatniania wody. System pracuje w oparciu o klasyczny dwustopniowy proces filtracji na biologicznych filtrach ciśnieniowych wraz z urządzeniami pompowni pośredniej i płucznej.

Choć maksymalna zaprojektowana wydajność stacji wynosi 2200 m3 na dobę, to dzięki magazynowaniu wody czystej w nowych zbiornikach każdej godziny będzie jej można wtłoczyć do sieci 190 m3. Wodociągi Płockie poinformowały, że to wystarczy, by zaspokoić potrzeby rozbudowywanych dzielnic Góry i Ciechomice, jak również osiedla Radziwie (do tej pory zasilane było ze stacji głównej).

W komunikacie napisano, że w ten sposób cała lewobrzeżna część Płocka będzie zasilana w wodę ze zmodernizowanej stacji w Górach bez ryzyka gwałtownych spadków czy braku ciśnienia wody w sieci, które zdarzały się z powodu zbyt dużego zapotrzebowania na wodę mieszańców tych części miasta.

Przed modernizacją stacja w Górach, kiedy zabrakło energii elektrycznej, przestawała pracować. Teraz w razie braku prądu, dzięki budowie zbiorników, i tak cały czas prowadzone będą dostawy wody dla mieszkańców.

Celem wspomnianego na wstępie programu jest modernizacja dwóch strategicznych stacji uzdatniania wody razem z renowacją wodociągów oraz budową studni głębinowych. Unowocześnienie SUW w Górach było pierwszym etapem.

Przeczytaj także: W Krakowie można pić wodę mineralną wydobywaną spod centrum miasta