Kwestia zatwierdzenia wskazanych taryf stanowi nadal przedmiot postępowania. Procedura jest w toku, a Prezes Wód Polskich wkrótce wyda decyzję w tej sprawie – podały Wody Polskie Polskiej Agencji Prasowej (PAP), dodając, że w momencie, kiedy MPWiK w Warszawie wystąpiło do Ministerstwa Infrastruktury o wyłączenie Prezesa Wód Polskich z postępowania w sprawie taryfowej, to zgodnie z prawem, wstrzymało to naliczanie terminu ustawowego.

Regulator stwierdził także, że oświadczenie stołecznego przedsiębiorstwa wod-kan stanowi wyłącznie ocenę wyrażoną przez to przedsiębiorstwo, które jako strona jest zainteresowane wynikiem sprawy, a przedstawiona argumentacja to przykład stosowania kruczków prawnych, których celem jest wpływanie na opinię publiczną. Wskazano również, że według Wód Polskich ocena MPWiK została wydana przedwcześnie.

Jednocześnie z wydaniem oświadczenia warszawska spółka poinformowała, że wniosła o stwierdzenie nieważności dwóch decyzji dotyczących wniosków taryfowych, które wydał Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Regulator odpowiedział na to, wskazując, iż samo złożenie wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej nie oznacza już z góry tego, że zapadnie rozstrzygnięcie zgodne z takim wnioskiem. Powyższe zależy bowiem od ustaleń poczynionych w toku postępowania zainicjowanego tym wnioskiem przez właściwy organ.

Odrzucenie wniosku taryfowego Warszawy w kwietniu br. argumentowano faktem, iż spółka nie obniżyła cen za dostawy wody i odbiór ścieków mimo wygenerowanego przychodu. Zwrócono uwagę na fakt, że podczas awarii kolektora pod dnem Wisły (dwa takie zdarzenia miały miejsce w latach 2019–2020), kiedy to spółka podjęła decyzję o zrzucie nieoczyszczonych ścieków do Wisły, nadal pobierano od mieszkańców opłaty. Oprócz tego zarzucono MPWiK błędy m.in. w tabelach kalkulacyjnych.

Przeczytaj także: „Czajka”: Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienie do prokuratury