Jak informuje Polska Agencja Prasowa, do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafiła zapowiedź zmiany ustawy Prawo wodne, która ma dostosować polskie regulacje do wymagań prawa unijnego.
Fot. Adobe Stock
Dostosowanie polskich przepisów musi objąć m.in. dostosowanie do wymagań dyrektywy 91/271/EWG – przede wszystkim poprzez:
- doprecyzowanie procedur związanych z wyznaczaniem, zmianą lub likwidacją aglomeracji,
- usprawnienie procesów związanych z krajowym programem oczyszczania ścieków komunalnych,
- wprowadzenie zmian w zakresie zgód wodnoprawnych,
- zapewnienie odpowiedniej jakości oczyszczania ścieków odprowadzanych taborem asenizacyjnym ze zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków, w zależności od wielkości aglomeracji, z której pochodzą.
Zgodnie z zapisami dyrektywy należy też ustanowić odpowiednie kary administracyjne za naruszenie zobowiązań aglomeracji.
Tworzenie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli
Czego jeszcze dotyczyć będą zmiany w prawie wodnym? Zmiany w ustawie Prawo wodne mają też na celu dostosowanie obowiązujących przepisów do wymagań dyrektywy 2006/7/WE: usprawnienie procesu tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.
Dodatkowo, PGW Wody Polskie będzie mogło korzystać z pomocy finansowej państwa udzielanej w formie dotacji podmiotowej z budżetu państwa przeznaczonej na dofinansowanie działalności bieżącej, obejmującej wyłącznie zadania publiczne.
Przeczytaj także: Modernizacja oczyszczalni w Krośnie – koniec ważnego etapu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.