Próbki ścieków pobierane są z pięciu miejsc, w tym m.in. z dwóch oczyszczalni, centralnej w Koziegłowach oraz lewobrzeżnej w Poznaniu. Izoluje się z nich materiał genetyczny (RNA) SARS-CoV-2 oraz określa jego ilość. Na podstawie wyników np. tworzone są trendy dotyczące rozprzestrzenienia się wirusa.

Z analizy próbek pobranych pod koniec stycznia tego roku wynika, że ciągle występuje wzrost ilości wirusa w ściekach dopływających do oczyszczalni. Jest go ponad dwa razy więcej niż podczas szczytu trzeciej fali pandemii (listopad 2021 r.). W Poznaniu dominuje wariant Omikron, który został wykryty w każdej z próbek, ale wstępne analizy pokazują także obecność podwariantu BA.2, zwanego ukrytym lub niewidzialnym. W przypadku osób zarażonych tym podwariantem Omikrona o 33% rośnie możliwość zakażenia innych, przy czym nie wiąże się to z cięższym przebiegiem choroby, a ochronę zapewniają szczepionki.

Wyniki badań otrzymuje specjalny zespół

Dr Paweł Zmora, kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej ICHB PAN, tłumaczy na oficjalnej stronie Poznania, że podwariant BA.2 nazywany jest niewidzialnym, ponieważ charakteryzuje się dodatkowymi mutacjami w obrębie swojego genomu. To właśnie one utrudniają jego rozpoznanie za pomocą specyficznych sond i starterów.

Nie oznacza to jednak, że osoby zakażone podwariantem BA.2 otrzymają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Testy genetyczne oparte o reakcję RT-PCR, takie jak np. test opracowany przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (MediPAN 2G+ FAST COVID), wykrywają zakażenie wariantem Omikron, w tym podwariantem BA.2. Problemy mogą pojawić się dopiero w momencie określania, jaką odmianą koronawirusa jesteśmy zakażeni, co nie jest rutynowym testem wykonywanym dla każdej testowanej osoby – wyjaśnia.

Działania w Poznaniu to efekt porozumienia z października 2021 r. Próbki zaczęto pobierać w grudniu. Wyniki, cyklicznie, trafiają do zespołu ds. monitorowania zagrożeń związanych z SARS-CoV-2 na terenie stolicy Wielkopolski.

Przeczytaj także: Rynek budowlany w trakcie i po pandemii COVID-19