• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Port Gdynia: ścieki ze statków, zamiast do morza, trafią do kanalizacji miejskiej

Opublikowano: 25-03-2022 Źródło: Port Gdynia, UM Gdynia

W Porcie Gdynia zbudowano system do odbioru ścieków sanitarnych ze statków pasażerskich – promów i wycieczkowców, które generują znaczące ilości nieczystości. Cały układ został już oddany do użytku.


For. UM Gdynia For. UM Gdynia
  • W Porcie Gdynia zbudowano 5 km kanałów
  • Komory zrzutowe są na dwóch nabrzeżach
  • Wiceprezydent Gdyni: to duży skok technologiczny

Nowa infrastruktura pozwoli zrzucać ścieki do miejskiej kanalizacji sanitarnej, co zmniejszy negatywne oddziaływanie żeglugi na środowisko morskie (do tej pory nieczystości trafiały do morza). W komunikacie poinformowano, że to pierwsza tego typu inwestycja wśród bałtyckich portów morskich.

Nowa infrastruktura ściekowa przebiega od nabrzeży Francuskiego, Belgijskiego i Polskiego, dalej wzdłuż ul. Polskiej, aż po obiekty podczyszczalni  w rejonie Węzła Ofiar Grudnia ’70.

Co zostało zbudowane w Porcie Gdynia?

Roboty, które pochłonęły 62 mln zł, rozpoczęto pod koniec 2019 r. W ramach I etapu zbudowano instalację zrzutową, kanalizację sanitarną (5 km plus osiem przepompowni). Zamontowano też zbiorniki retencyjno-wyrównawcze o łącznej pojemności roboczej 1600 m3, które umożliwią odbiór ścieków z kilku dużych jednostek w ciągu doby, a także studnię zlewną.

II etap polegał głównie na budowie przy ul. Polskiej podczyszczalni ścieków sanitarnych o maksymalnej przepustowości 1680 m3 na dobę.

Jak będzie działać nowy układ?

Komory zrzutowe do obioru nieczystości bezpośrednio ze statków są na nabrzeżach Francuskim i Belgijskim, dodatkowo przy Francuskim powstała studnia zbiorcza. Do komór zrzutowych ścieki mają trafiać za pośrednictwem platform mobilnych. Potem będą przepompowywane do podczyszczalni, a stamtąd do miejskiego systemu.

Zagospodarowany teren przy ul. Polskiej. Fot. Port Gdynia Zagospodarowany teren przy ul. Polskiej. Fot. Port Gdynia

To duży skok technologiczny i, przede wszystkim, ekologiczny. Chodzi o to, by ścieki ze statków, zwłaszcza tam, gdzie wytwarza się ich dużo – z promów, cruiserów, co do których chcemy, by jak najwięcej wpływało ich do Gdyni – by te ścieki nie trafiały, jak to dawniej bywało, do morza, tylko by trafiały do systemu utylizacji – powiedział Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Większość środków na budowę układu w Porcie Gdynia pochodziła z budżetu spółki, a 18,7 mln stanowiło unijne wsparcie.

W 100-lecie istnienia nie ustajemy we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań na miarę obecnych czasów, które posłużą na wiele kolejnych lat istnienia. Zakończenie inwestycji „Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków sanitarnych ze statków w Porcie Gdynia” to kolejny krok w konsekwentnie realizowanej strategii green port – stwierdził Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Przeczytaj także: Polska branża wod-kan chce pomóc odbudować Ukrainę

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.