• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Remont słynnej zabytkowej wieży ciśnień w Warszawie

Opublikowano: 29-03-2022 Źródło: MPWiK Warszawa, PAP, wiezecisnien.eu

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Warszawie rozpoczyna zasadnicze roboty w ramach remontu wieży ciśnień – obiektu znajdującego się na terenie Stacji Filtrów.


Fot. MPWiK Warszawa, Fot. MPWiK Warszawa,

Obecnie kończy się montaż rusztowania, wygradzany jest też plac budowy. W planie głównych prac znajduje się m.in. konserwacja rur żeliwnych, a także murów i drzwi wejściowych. Poza tym np. wymienione zostaną stopnie schodów wewnątrz zabytkowego obiektu. Wieża ciśnień, wybudowana na terenie Stacji Filtrów w latach 1885-1886, to symbol wodociągów warszawskich, ale też istotny element pejzażu stolicy – powiedział PAP rzecznik MPWiK Marek Smółka.

W przeszłości wieża była już remontowana. W 1937 r.  naprawiono zwieńczenie komina, a w 1945 r., już po wojnie, miejsca uszkodzone po ostrzałach. W latach 1996-1999 wymieniono stolarkę okienną, poza tym czyszczeniu i konserwacji poddano elewację.

Obecny remont pochłonie 1,7 mln zł, zostanie przeprowadzony w porozumieniu z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Wszystko ma być gotowe na przełomie tego i 2023 r.

Wieża ciśnień w Warszawie

Fot. MPWiK Warszawa, Fot. MPWiK Warszawa,

Wieżę zbudowano według projektu W. Lindleya i pod kierunkiem inż. Hhmanna w najwyższym punkcie ówczesnej aglomeracji warszawskiej (w miejscu dawnej szubienicy miejskiej), jak czytamy w serwisie wiezecisnien.eu. Ma 42 m wysokości oraz zmienną średnicę: 10,5 m u podstawy, 9,5 m na szczycie. Co warte podkreślenia, nie zamontowano zbiornika, natomiast poprowadzono w niej rury o średnicy 910 mm. Ciśnienie uzyskiwano poprzez samą wysokość słupa wody w przewodach. W ten sposób wyeliminowano ryzyko uderzeń ciśnienia związanych z pracą pomp tłokowych, które powodowałoby awarie systemu wodociągowego miasta. Takie rozwiązanie straciło rację bytu po wprowadzenia pomp wirowych, które nie dają efektu pulsowania. Obiekt wyłączono z eksploatacji w 1934 r.

Obecnie cały zespół na terenie Stacji Filtrów wpisany jest do rejestru zabytków, a od 2004 r. Stołeczny Konserwator Zabytków stara się o wpisanie go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przeczytaj także. Port Gdynia: ścieki ze statków, zamiast do morza, trafią do kanalizacji miejskiej

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia