Modernizacją objęto istniejące obiekty i urządzenia technologiczne. Unowocześniono systemy – napowietrzania wody, filtracji, płukania filtrów i dezynfekcji wody oraz pompownia ścieków technologicznych. Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie dezynfekcji wody podchlorynem sodowym produkowanym na miejscu metodą elektrolizy soli spożywczej, co ograniczy koszty eksploatacji i zmniejszy ryzyko związane z magazynowaniem chloru na terenie stacji. Poza tym zainstalowana została lampa UV, dzięki temu woda uzdatniona będzie charakteryzować się niskim zapotrzebowaniem na chlor.

Wszystkie budynki stacji poddano termomodernizacji. Inwestorem było Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK), które z własnych środków przeznaczyło na unowocześnienie stacji 8,6 mln zł. Resztę stanowiły pożyczki z Narodowego (25,4 mln zł) i Wojewódzkiego (8,6 mln zł) Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W trakcie oficjalnego oddania stacji do użytku prezes Zbigniew Szymczak powiedział że w latach 2012-21 nakłady na inwestycje prowadzone przez spółkę wyniosły 203 mln zł.

Przeczytaj także: W Łodzi małże pilnują jakości wody w wodociągach [film]