Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Gdyni ma nową bazę. Obiekt w Rumi połączył będące wcześniej w znacznej odległości od siebie laboratoria wody i ścieków.
Rumia: nowe laboratorium PWiK Gdynia. Fot. Przemysław Kozłowski/UM Gdynia
- Za pracę laboratorium wody i ścieków odpowiada zespół 20 osób
- Nowością jest pracownia mikrobiologii
- PWiK Gdynia dostarcza usługi dla 380 tys. osób
Kontrakt na budowę podpisano wiosną 2019 r., co zbiegło się z 89-leciem istnienia gdyńskich wodociągów – 1 kwietnia 1930 r. komisaryczny Zarząd Miejski powołał do życia Zakład Wodociągów i Kanalizacji miasta Gdyni. Nowy kompleks PWiK składa się z czterech połączonych ze sobą budynków. Ma 2356 m² powierzchni użytkowej, z czego na same laboratoria przeznaczono około 1000 m2. Pracownie wyposażono w nowoczesne instalacje oraz urządzenia, dzięki którym nadzór nad badaniami będzie prowadzony we właściwych warunkach temperaturowych i wilgotności oraz czystości pomieszczeń. Nowością w PWiK jest pracownia mikrobiologii.
PEWiK Gdynia – mnóstwo nowości
Najważniejsze urządzenia w laboratorium to: spektrometry, spektrofotometry, chromatografy, systemy destylacji i mineralizacji próbek, komory laminarne, szafy chłodnicze i termostatyczne, inkubatory oraz digestoria.
Wcześniej laboratoria wody i ścieków był znacznie od siebie oddalone. Znajdowały się w Gdyni i na terenie oczyszczalni ścieków w Dębogórzu.
W tej chwili jesteśmy w jednej lokalizacji, co bardzo ułatwia organizację pracy. Drugim najważniejszym celem było powstanie takich pracowni, które nie mogły powstać w poprzedniej lokalizacji, czyli pracownia mikrobiologii, pracownia sensoryki i pracownia chromatografii. W poprzedniej lokalizacji nie było odpowiednich warunków – tłumaczy Leszek Frankowski, kierownik Działu Laboratorium Wody i Ścieków.
Poza tym działem, w nowym kompleksie są także pomieszczenia biurowe, socjalne i warsztatowe oraz baza sprzętu używanego przez służby eksploatacyjne.
Każdego roku PWiK wykonuje badania 2331 próbek wody i 2919 próbek ścieków, osadów ściekowych i popiołów. Odpowiada za to zespół 20 osób. Obsługiwana przez przedsiębiorstwo aglomeracja ma ponad 380 tys. mieszkańców.
Przeczytaj także: Prawie 30 mld zł na oczyszczanie ścieków komunalnych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.