W ramach inwestycji oczyszczalnia ścieków zostanie rozbudowana o nowe komory fermentacyjne. Ma to poprawić stopień stabilizacji osadów, które powstają w procesie oczyszczania, a także zwiększyć produkcję biogazu, a przy tym energii elektrycznej i cieplnej, uzyskiwanych z niego. Poprawić ma się też bilans energetyczny zakładu, zmniejszą się uciążliwości zapachowe. Wybudowane i zmodernizowane mają też być obiekty i urządzenia towarzyszące, takie jak pompownia tłuszczu oraz stacja uzdatniania biogazu.

Ponadto zaplanowano budowę podczyszczalni wód poosadowych, co pozwoli zabezpieczyć procesy biologicznego oczyszczania nieczystości komunalnych przed podwyższonymi ładunkami zanieczyszczeń, głównie azotu w odciekach pochodzących z pogłębionych procesów stabilizacji osadów (w przyszłości możliwa będzie rozbudowa o odzysk fosforu). Jak podaje PEWIK, działanie to ma ogromne znaczenie dla wypełnienia dyrektywy unijnej, której celem jest ograniczenie dopływu związków azotu do Bałtyku.

Do 2021 r. ma być również zakończony proces hermetyzacji najbardziej uciążliwych obiektów związanych z procesami mechanicznego oczyszczania ścieków. Osadniki wstępne wraz z kanałami doprowadzającymi ścieki do reaktorów biologicznych mają zostać przykre. W planach jest także instalacja kolejnego, trzeciego już biofiltra oczyszczającego odgazy z tych obiektów.

Przeczytaj także: Jak Gdynia wykorzysta wodę z deszczu?