Spółka Wodociągi Miasta Krakowa (WMK) stworzyła najbardziej szczegółowy w Europie model hydrauliczny sieci wodociągowej. Miarodajne narzędzie wesprze działania i optymalizację instalacji miejskiej (ponad 2000 km). Jest też podstawą dla powstającego systemu modelowania w czasie rzeczywistym, który będzie gotowy pod koniec 2022 r.
W Krakowie powstał szczegółowy model sieci wodociągowej. Fot. ilustr. Francesco Scatena/Adobe Stock
- Model hydrauliczny składa się z ponad 120 tys. węzłów oraz odcinków
- Pomiarami objęto 450 punktów ciśnienia oraz przepływu
- Wyznaczono 142 strefy o zmiennej dobowej charakterystyce poboru
Obraz całej sieci wodociągowej miasta
Model hydrauliczny w skali 1:1 odzwierciedla realną geometrię sieci, która obecnie znajduje się w systemie GIS spółki WMK. Narządzie odzwierciedla 62 zbiorniki oraz całkowitą długość sieci wodociągowej, czyli ponad 2000 km. Składa się z ponad 120 tys. węzłów oraz odcinków i uwzględnia średnice w zakresie DN32–DN1800.
Złożone kompleksowe przedsięwzięcie
Głównym wyzwaniem realizowanego projektu było osiągnięcie użyteczności i wiarygodności realizowanego modelu wodociągowego. Wymagania dotyczące miarodajnego pomiaru przepływu poprzedzono inwentaryzacją istniejących komór wodociągowych – czytamy w komunikacie. By model był użyteczny korelacja względem pomierzonych wartości objęła ponad 450 punktów ciśnienia oraz przepływu. Wykonano też testy hydrantowe. Ponieważ zużycie wody przez odbiorców jest zróżnicowane, wyznaczono przy pomocy przepływomierzy 142 strefy o zmiennej dobowej charakterystyce poboru.
Bardzo użyteczny model hydrauliczny
W efekcie prac stworzono narzędzie do bezpiecznego określania typowych warunków pracy systemu w każdym miejscu sieci wodociągowej z uwzględnieniem m.in. ciśnienia, przepływu, prędkości oraz procentu źródła zasilania. Stworzony model działający na oprogramowaniu DHI MIKE+ umożliwia opracowywanie na nim koncepcji wodociągowych, analizę zmienności systemu oraz jego optymalizacji w trakcie czasowych wyłączeń na sieci – informują WMK.
Model aktualizowany jest raz na miesiąc, a dane hydrauliczne zostają integrowane z systemem GIS w przeglądarce. Warstwa odcinki sieci wodociągowej oraz inne węzły wodociągowe pokazuje takie dane, jak ciśnienie, prędkości i przepływy minimalne oraz maksymalne w dobie średniej.
Prace realizowano od końca 2020 r. etapami:
- budowa topologii sieci (w oparciu o dane z GIS, odzwierciedlenie topologii 1:1),
- integracja z systemem billing, pobranie danych do modelu,
- integracja z system SCADA,
- ustalenie warunków brzegowych,
- ustalenie reguł sterowania obiektów technicznych,
- przeprowadzenie pierwszej symulacji,
- przeprowadzenie kampanii pomiarowej,
- kalibracja modelu,
- integracja danych: model – GIS.
Zadanie wykonano w ramach programu „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – Etap V” – „Część II – Rozbudowa i zwiększenie funkcjonalności modelu sieci wodociągowej wraz z integracją z innymi systemami.”
Przeczytaj także: Programiści mają rozwiązanie, które pomoże przy wdrożeniu Dyrektywy Wodnej 2020/2184
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.