Budowa wodociągu tranzytowego Siecieborzyce–Długie, inwestycja spółki Szprotawskie Wodociągi i Kanalizacja (SzWiK), ma zakończyć się przed terminem. Sam rurociąg jest już gotowy.
Kończy się budowa wodociągu tranzytowego w woj. lubuskim. Fot. SzWiK
Przedsięwzięcie o wartości około 2,5 mln zł brutto polega na budowie wodociągu tranzytowego Siecieborzyce–Długie, przepompowni kontenerowej i zbiornika wody uzdatnionej w Długiem. Wodociąg DN90 o długości około 3400 m jest wykonany z rur polietylenowych klasy PE 100-RC. Łączy sieć wodociągową DN200 w Siecieborzycach (z węzłem zasuwowym i armaturą) ze zbiornikiem na czystą wodę o pojemności 100 m3 w miejscowości Długie. Jest on połączony rurociągiem DN100 (100 m) z lokalną infrastrukturą wodociągową. Zainstalowano też m.in. system AKPiA (aparatury kontrolno-pomiarowej) zbiornika i pompowni (z przesyłem sygnałów radiowych do SzWiK). Powstały także rurociągi międzyobiektowe na terenie zbiornika – spust oraz przelew z odprowadzeniem do gruntu.
Źródło: SzWiK
Większość robót odbywała się poza drogami. Tam gdzie zachodzi konieczność ingerencji w jezdnia dojdzie do ich odbudowy. W ramach inwestycji wybudowano jeszcze oczyszczalnię ścieków dla świetlicy wiejskiej w Witkowie. Według SzWiK sieć wodociągowa jest wykonana w całości, dalsze prace to jej wpięcie, instalacja automatyki i prace wykończeniowe.
Przedsięwzięcie uzyskało dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w kwocie około 1,3 mln zł. Wykonawcą jest firma Eko-Budowa Grzegorz Oniszczuk. Termin zakończenia prac zaplanowano na kwiecień 2023 r., ale ich duże zaawansowanie prawdopodobnie pozwoli zamknąć inwestycję jeszcze przed zimą. Dzięki wodociągowi tranzytowemu i zbiornikowi wody pitnej w Długich skończą się problemy z jakością wody oraz awaryjnością istniejącego wodociągu.
Przeczytaj także: W Płocku budują przepompownię ścieków
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.