W Rzeszowie oddano do użytku dziewiętnasty zbiornik na wodę zdatną do picia. Wszystkie zabezpieczają dostawy np. na wypadek awarii.
Zbiornik na wodę pitną w Rzeszowie. Fot. UM Rzeszów
Najnowszy zbiornik powstał na osiedlu Pobitno, ma 15 tys. m3 pojemności. Do budowy wykorzystano 500 ton stali zbrojeniowej i 5 tys. m3 betonu. Obiekt zagłębiono na 2,4 m. Jego zewnętrzna średnica wynosi 54,8 m, a maksymalna głębokość prawie 8,5 m. Ściany zewnętrzne, o grubości 0,5 m, są wysokie na 7,6 m.
Zbiornik w Rzeszowie jest podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory przykryte grubym na 0,2 m żelbetowym stropem. Do transportu wody będą służyć dwa rurociągi – DN300 i DN600.
W razie konieczności awaryjnego spustu i do odprowadzenia wód opadowych i roztopowych wykorzystywane będą włączenia do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej.
To obiekt w pełni zautomatyzowany, dzięki czemu obsługa na miejscu będzie pojawiać się tylko na potrzeby przeprowadzenia prac konserwatorskich czy porządkowych. Zbiornik wyposażono w naścienny układ fotowoltaiczny o łącznej mocy 50,72 kWp.
To już 19. zbiornik na wodę pitną w Rzeszowie – zobacz ZDJĘCIA
Po oddaniu do użytku zbiornika Pobitno pojemność rzeszowskich magazynów wody wzrosła do 53,6 tys. m3.
Całkowita wartość zadania wynosi 23,8 mln zł, z czego 17 mln zł stanowi pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (możliwość umorzenia do 5 mln zł).
Przeczytaj także: Ministerstwo zmieniło zdanie. Grozi nam blackout wodny?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.