Strony mają kooperować w ramach rozwiązań związanych m.in. ze zwiększaniem efektywności systemów uzdatniania wody, oczyszczania ścieków i przeróbki osadów. Będą też pracować nad wykorzystywaniem wody odzyskanej ze ścieków oczyszczonych, czy poprawą efektywności energetycznej układów wodno-ściekowych.


Wodociągi Białostockie, które zaopatrują w wodę gminę Białystok i Wasilków, akurat z tą uczelnią współpracują od wielu lat, natomiast teraz te kontakty będą jeszcze ściślejsze. 

Studenci Politechniki Białostockiej przychodzą do nas na staże, na praktyki, wizyty studyjne. Dzięki temu mogą w praktyce zobaczyć w laboratoriach, jak woda jest uzdatniania, jak się ją bada, czy też jak w rzeczywistości wygląda proces oczyszczania ścieków – mówi Beata Wiśniewska, prezes Wodociągów Białostockich, dodając, że kilku pracowników spółki doktoryzowało się lub ma otwarte przewody doktorskie właśnie na politechnice.

Liczymy, że porozumienie pozwoli na prowadzenie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych i pozyskiwanie środków finansowych na rozwój spółki i uczelni, na nowe technologie, a wszystko z korzyścią dla mieszkańców Białegostoku – wyjaśnia prezes.

Przeczytaj także: Wodociągi Białostockie stawiają na OZE. Farma fotowoltaiczna już działa