• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Olesno: koniec jednej z największych inwestycji w mieście

Opublikowano: 05-10-2022 Źródło: UM Olesno

Po dwóch latach prac zakończyła się kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków w Oleśnie (woj. opolskie). Rozbudowa i modernizacja była jedną z największych, najdroższych i najważniejszych inwestycji w gminie w ostatnich kilkunastu latach.


W Oleśnie zakończono przebudowę oczyszczalni ścieków. Fot. UM Olesno W Oleśnie zakończono przebudowę oczyszczalni ścieków. Fot. UM Olesno

Podczas modernizacji oczyszczalni ścieków rozbudowano także sieć wodociągowo-kanalizacyjną na terenie Olesna.

W wyniku prac średniej wielkości obiekt stał się nowoczesny – sprawdzona technologia zmdernizowała proces oczyszczania ścieków. Po przebudowie nieczystości są oczyszczane w bioreaktorach na osadzie czynnym. Najpierw są czyszczone mechanicznie na kratach, na sitopiaskowniku, potem przechodzą oczyszczanie biologiczne. Są one przezroczyste, zapewniają odpowiednie warunki do tego, żeby nie zanieczyszczać rzeki Stobrawy, która jest zlewnią rzeki Odry – komentuje Piotr Kętrzyński, kierownik jednostki realizującej projekt.

Fot. UM Olesno Fot. UM Olesno

Przepustowość oczyszczalni ścieków wynosi 2,5 tys. m3 na dobę, w skrajnych przypadkach przy maksymalnych przepływach osiąga 5 tys. m3.

Fot. UM Olesno Fot. UM Olesno

Przebudowa ułatwi rozwój gminy: w starej oczyszczalni ścieków nie dało sie już przyłączać kolejnych instalacji. Teraz pojawiła się możliwość rozwoju kanalizacji sanitarnej w gminie – aktualnie skanalizowane są miasto i jedna wieś. Trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej dla kilku kolejnych wsi w pobliżu Olesna.

Fot. UM Olesno Fot. UM Olesno

Wartość inwestycji wyniosła około 29 mln zł netto. Bezzwrotne dofinansowanie w kwocie niemal 19 mln zł pochodziło z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Inwestorem było Oleskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, a roboty wykonała firma Hydro-Marko z Jarocina.

Przeczytaj także: Świętokrzyskie: niski poziom skanalizowania gmin wiejskich. Będzie lepiej?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.