• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zakończyła się kolejna edycja konferencji WaterFolder Day

Opublikowano: 30-03-2023 Źródło: RetencjaPL

W dniach 28–29 marca 2023 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku odbyła się konferencja WaterFolder Day zorganizowana przez RetencjaPL. Uczestnicy mogli wybierać wykłady z pięciu bloków tematycznych.


Zakończyła się konferencja WaterFolder Day w Gdańsku. Fot. RetencjaPl Zakończyła się konferencja WaterFolder Day w Gdańsku. Fot. RetencjaPl

W konferencji WaterFolder Day wzięło udział około 700 uczestników.Przygotowano dla nich pięć bloków tematycznych. Wydarzenie otworzyli Tomasz Grochowski, prezes firmy RetencjaPL, Ryszard Gajewski – prezes spółki Gdańskie Wody i Paweł Sikorski stojący na czele zarządu Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.

Tomasz Grochowski, RetencjaPL. Fot. inzynieria.com Tomasz Grochowski, RetencjaPL. Fot. inzynieria.com

Ryszard Gajewski, Gdańskie Wody. Fot. inzynieria.com Ryszard Gajewski, Gdańskie Wody. Fot. inzynieria.com

Paweł Sikorski, IGWP. Fot. inzynieria.com Paweł Sikorski, IGWP. Fot. inzynieria.com

Prelekcję otwierającą o wartości wody w projektowaniu wygłosił Jacek Zalewski z RetencjaPL.

Jacek Zalewski, RetencjaPL. Fot. inzynieria.com Jacek Zalewski, RetencjaPL. Fot. inzynieria.com

Po przerwie obiadowej prof. Paweł Licznar, współzałożyciel RetencjaPL omówił WaterFolder, jako nową jakość projektowania.

Prof. Paweł Licznar, RetencjaPL. Fot. inzynieria.com Prof. Paweł Licznar, RetencjaPL. Fot. inzynieria.com

Były to jedyne wykłady dostępne dla wsztstkich. Pozostałe prowadzono w pięciu blokach tematycznych dla uczestników zarejestrowanych.

Fot. RetencjaPL Fot. RetencjaPL

Blok prawno-formalny

W bloku o prawie wodnym szeroko przedstawiono zagadnienia regulowane przez tę ustawę, związane m.in. z rolą Wód Polskich, korzystaniem z wody, jej ochroną czy pozwoleniami wodnoprawnymi i na budowę.

W dalszej części przedstawiono kwestie bezpieczeństwa w biurze projektowym, zmiany w prawie unijnym i ich wpływie na gospodarkę wodną oraz wymagania formalno-prawne i normalizacyjne w projektowaniu i realizacji inwestycji związanych z gospodarką wodną, a także kwestię odpowiedzialności cywilnej projektanta, w tym ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne. Poruszono też zagadnienia własności systemów odwodnienia.

Klara Ramm, IGWP. Fot. inzynieria.com Klara Ramm, IGWP. Fot. inzynieria.com

Blok GIS

Podczas bloku o rozwiązaniach GIS uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach analizy terenu i modelowania spływu wody w środowisku QGIS. Zaprezentowano też zastosowanie dronów do batymetrii zbiorników, badań fotogrametrycznych i skaningu różnego rodzaju cieków i zbiorników wodnych. Pokazano też możliwości dronów pływających.

Fot. RetencjaPL Fot. RetencjaPL

Tematem kolejnych warsztatów było modelowanie 1D-2D systemów odwadniających i przejścia od szczegółowych modeli systemów burzowych 1D do dynamicznych analiz powodzi miejskich 1D-2D. Podjęto zagadnienia mitów i innowacji w zrównoważonych i tradycyjnych systemach odwadniających związanych z projektami SuDS (zrównoważone systemy odwadniające). Zaprezentowano też scaning laserowy 3D i inne metody cyfrowego przechwytywania rzeczywistości w pracy projektanta.

Fot. RetencjaPL Fot. RetencjaPL

Odwodnienia komunikacyjne i kanalizacja deszczowa

W tym bloku przedstawiono częściowe retencjonowanie wód opadowych w ramach budowy torowisk tramwajowych na przykładzie Poznania. Omówiono projektowanie systemów odwodnienia linii kolejowych dużych prędkości z uwzględnieniem szczegółowych warunków technicznych i wytyczne dla budowy infrastruktury kolejowej Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zaprezentowano proces tworzenia systemów zagospodarowania wody opadowej dla inwestycji infrastrukturalnych od jego projektowania. Poruszono problemy związane z odwodnieniem dróg i ulic w kontekście nowego systemu przepisów technicznych z 2022 r. oraz znaczenie poprawnego doboru pompowni deszczowych w rozwiązaniach retencyjnych. Inne zagadnienie to optymalny dobór zbiorników retencyjnych PEHD i przewodów grawitacyjnych. Podczas warsztatów pokazano komputerowe narzędzia projektowania zbiorników retencyjnych z materiału GRP.

Fot. RetencjaPL Fot. RetencjaPL

Blok zielono-niebieskiej infrastruktury

Blok zielono-niebieskiej infrastruktury obejmował m.in. zagadnienia ekosystemów jako podstawy funkcjonowania życia na Ziemi w ujęciu całościowym i zieloną infrastrukturę jako zjawisko z pogranicza inżynierii i środowiska. Przedstawiono wytyczne dla zagospodarowania wód opadowych w warunkach zmieniającego się klimatu na przykładzie Gdańska, gdzie składa się ono z trzech poziomów. Omówiono inteligentne zarządzanie od dachu do zbiornika w ramach wystąpienia „Woda deszczowa to źródło zieleni dla miasta”.

Pokazano studia przypadków projektowania zielono-niebieskich rozwiązań w oparciu o narzędzia na WaterFolder.com i omówiono podczas warsztatu znaczenie łąk kwietnych w oczyszczaniu i retencji wody oraz ich wykorzystanie w zielono-niebieskiej infrastrukturze. Kolejny warsztat zajmował się problematyką edukacyjnych ogrodów deszczowych jako projektów partycypacyjnych. Można też było wziąć udział w szkoleniu dotyczącym interaktywnego zarządzania wodą w mieście z zastosowaniem SCALGO Live w hydrologii miejskiej.

Fot. RetencjaPl Fot. RetencjaPl

Blok eksploatacyjny

W ramach bloku eksploatacyjnego zajmowano się zastosowaniem elementów z topionego bazaltu w sieciach wodociągowo-kanalizacyjnych oraz kanalizacji deszczowych, projektowaniem i eksploatacją pomp w aspekcie optymalizacji energii – podczas warsztatu zaprezentowano najnowocześniejsze rozwiązania. Omówiono też bezwykopową renowację kanalizacji grawitacyjnej wpartej na etapie projektowania kalkulatorem doboru metody i materiału. Analizowano możliwości obniżenia kosztów budowy i eksploatacji zbiorników retencyjnych na przykładzie ich spłukiwania z wykorzystaniem energii spiętrzonej wody. Przedstawiono wykorzystanie aplikacji Gishub do zarządzania infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, a warsztat poświęcono teoretycznym zagadnieniom regulacji przepływu na sieci deszczowej na platformie Water Folder. W kolejnej prelekcji omówiono zastosowanie dronów do inspekcji podziemnych, jako technologię najbliższej przyszłości. Zaprezentowano oprogramowanie ArcGIS w kontekście zadań terenowych i przykładowych wdrożeń. Na koniec przedstawiono wdrożenie na szeroką skalę czujników poziomu i przepływu w kanałach ściekowych.

Fot. RetencjaPl Fot. RetencjaPl

Drugi dzień w terenie

Drugiego dnia uczestnicy wizytowali miejsce prezentujące różne formy retencji miejskiej na przykładach zbiornika na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, zielonych dachów Europejskiego Centrum Solidarności, zbiorników Hydrozone i osiedla Zielony Południk. Przeprowadzono grę miejską HAURATON Express.

Fot. RetencjaPL Fot. RetencjaPL

Chętni odwiedzili też zakład produkcji rur GRP, gdzie zaprezentowano technologię produkcji, nietypowe maszyny i pracę ludzi odpowiedzialnych za wytwarzanie produktów. Pokazano jakie surowce wykorzystuje się do ich tworzenia, metody wykańczania i testowania, a także laboratorium i kontrolę jakości.

Fot. RetencjaPL Fot. RetencjaPL

W Rumii przeprowadzono warsztaty terenowe: miasto szczególnie podatne na zmiany klimatyczne i cywilizacyjne skutecznie przeciwdziała ich skutkom. Opracowało realny przebieg obszarów zalewu na globalnych mapach zagrożenia powodziowego wykorzystując m.in. lotniczy skaning laserowy. Rozbudowuje lokalną retencję wód opadowych i modernizuje systemy odwodnienia. Posiada nowoczesny system pomiarowy – osiem stacji mierzących parametry hydrologiczne i meteorologiczne w kilku lokalizacjach.

Fot. RetencjaPL Fot. RetencjaPL

Konferencja WaterFolder Day obfitowała w merytoryczne prelekcje i dyskusje, a także atrakcyjne wycieczki łączące wiedzę z rozrywką.

Organizatorom gratulujemy, a jednocześnie zapraszamy na II Kongres Gospodarowania Wodami Opadowymi i Ochrony Przeciwpowodziowej, który odbędzie się w dniach 6–8 września 2023 r. w Krakowie w zabytkowym budynku Zakładu Uzdatniania Wody na Bielanach.

Portal inzynieria.com pełnił nad WaterFolder Day patronat medialny.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.