Uczelnia nawiązała współpracę z zarządcą sieci kanalizacyjnej, czyli spółką Wodociągi Warszawskie, która zobowiązała się do merytorycznego wsparcia pomysłu. Projekt doskonale wpisuje się w podstawowe założenia strategii rozwoju Politechniki Warszawskiej, które dotyczą opracowania i wdrażania innowacyjnych technologii przyjaznych środowisku, w tym efektywnego wykorzystywania zasobów i optymalizacji zużycia energii – powiedział prorektor ds. rozwoju prof. dr hab. inż. Adam Woźniak.

Najpierw wykonana zostanie analiza możliwości wykorzystania kolektorów ściekowych i powstanie koncepcja instalacji odzysku ciepła wraz z metodyką opisującą projektowanie oraz wdrożenie rozwiązań technicznych z użyciem pomp ciepła. By ten zakres zadania mógł zostać przeprowadzony, Wodociągi Warszawskie udostępnią uczelni dane do analiz techniczno-ekonomicznych.

Warszawa stawia na ciepło ze ścieków

Pozytywny wynik badań w ramach tego etapu umożliwi budowę instalacji do odzysku ciepła ze ścieków. Docelowa będzie znajdować się na obszarze Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej.

Współpraca przy innowacyjnych projektach służących ekologii jest ważną częścią naszej działalności. Jesteśmy otwarci na zadania wpisujące się w badanie możliwości odzysku ciepła. Cieszymy się, że koncepcją odzysku ciepła odpadowego zainteresowała się także Politechnika Warszawska. Liczymy na pozytywne efekty w pierwszej fazie projektu, co pozwoli nam na przejście do bardziej zaawansowanej części współpracy – powiedziała prezes Wodociągów Warszawskich Renata Tomusiak. 

Celem Wodociągów Warszawskich jest wprowadzenie gospodarki obiegu zamkniętego i uzyskanie neutralności klimatycznej. Wykorzystywanie potencjału energetycznego ścieków wpisuje się w te plany. Wcześniej umowy na podobne badania wodociągowa spółka podpisała z Veolia Energia Warszawa S.A. oraz PGNiG Termika S.A.

Przeczytaj także: Warszawa będzie odzyskiwać ciepło ze ścieków