PGNiG TERMIKA S.A. to kolejny partner, z którym warszawskie MPWiK będzie badał możliwości odzysku ciepła ze ścieków. Wcześniej podobną współpracę miejska spółka wodociągowa podjęła z Veolia Energia Warszawa.

Recykling ciepła i wody

Początkową fazą projektu będzie analiza uwarunkowań ewentualnego przedsięwzięcia, a w przypadku otrzymania pozytywnych wyników, rozpisanie szczegółowego planu realizacji zadania. Miałoby ono polegać na montażu pomp ciepła w oczyszczalniach ścieków Czajka, Południe, Pruszków oraz na stacji termicznej utylizacji osadów ściekowych (STUOŚ). Będą one wykorzystywać ciepło odpadowe z kanalizacji. 


Drugą częścią umowy jest analiza działań ukierunkowanych na wykorzystanie ścieków oczyszczonych jako wody technologicznej w obiektach należących do PGNiG TERMIKA.

Gospodarka obiegu zamkniętego to konieczność dla miast przyszłości

Szczególnie w ostatnich latach kładziemy nacisk na osiągnięcie efektywności w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego. Rozwijanie współpracy z partnerami odpowiedzialnymi za publiczne usługi uznajemy za kierunek dziś konieczny i właściwy. To też ważne w kontekście odnawialnych źródeł energii i uniezależniania się od tzw. energii „brudnej” – mówi Marek Smółka, rzecznik prasowy Wodociągów Warszawskich.


PGNiG TERMIKA zarządza dwoma największymi elektrociepłowniami w Unii Europejskiej. W naszym podejściu do modernizacji czy transformacji energetycznej bierzemy pod uwagę wyzwania, z jakimi mierzy się polskie ciepłownictwo w kontekście europejskiej wizji polityki klimatycznej. Musimy w związku z tym pamiętać, że naszym głównym obowiązkiem jest utrzymywanie stabilnych źródeł wytwórczych, ale cały czas poszukujemy rozwiązań wpływających na dywersyfikację naszego miksu paliwowego i różnych możliwych do zastosowania technologii wytwórczych – w odniesieniu do podpisanej umowy zapewnił Paweł Przychodzeń, wiceprezes PGNiG TERMIKA S.A. Grupa Orlen.

Wiceprezes PGNiG TERMIKA podkreślił, że spółka ogromne znaczenie przywiązuje do produkcji energii z ciepła odpadowego, jakim jest m.in. opracowywana właśnie z MPWiK koncepcja odzyskiwania ciepła z warszawskich ścieków. 

Przeczytaj także: Kraków: remont sieci wod-kan pod zabytkowym Dworcem Wodociągowym [ZDJĘCIA]