Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku (woj. pomorskie) przeprowadziło wymianę membran na dyfuzorach powietrza w reaktorach biologicznych. Zadanie, które wykonali pracownicy oczyszczalni ścieków, oceniono jako trudne.
Fot. MPWiK w Lęborku
Zakres prac obejmował:
- opróżnienie reaktora biologicznego ze ścieków
- wyczyszczenie z piasku
- usunięcie szmat pozostałych na dnie zbiornika oraz na dyfuzorach
- wymianę wyeksploatowanych membran
- ponowny rozruch reaktora.
Przed ponownym montażem w reaktorze, każdy dyfuzor z nałożoną membraną został sprawdzony pod względem ich szczelności (system napowietrzania w reaktorze składa się z 208 sztuk).
Fot. MPWiK w Lęborku
Lęborskie MPWiK poinformowało, że wymiana membran pozwoli na poprawę jakości ścieków oczyszczonych i zapewnienie ciągłego utrzymywania wysokiej sprawności oczyszczania. Ponadto, dzięki realizacji tego zadania jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej poprzez efektywniejszy proces natleniania.
Fot. MPWiK w Lęborku
Przedsiębiorstwo przypomniało, że pierwszoplanową rolę w oczyszczaniu odgrywa osad czynny, który tworzony jest przez bakterie znajdujące się w ściekach. Ich funkcja polega na enzymatycznym rozkładzie związków organicznych na związki mineralne. Do prawidłowej pracy osadu czynnego jest wymagane odpowiednie stężenie tlenu w ściekach. Stąd tak ważne jest utrzymanie w dobrym stanie systemu napowietrzania.
Przeczytaj także: Wyzwania dyrektywy ściekowej - jak je finansować?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.