Pierwsze prace rozpoczęły się już dwa tygodnie temu m.in. w okolicach dworca głównego, na placu Solidarności, ul. Wilczyńskiego, ul. Bałtyckiej. Ale to dopiero początek. Olsztyn będzie rozkopany w kilkunastu miejscach. Wiceprezydenci Olsztyna i wykonawcy robót podczas podpisania trzech umów na wykonanie drugiej części kontraktu "Budowy i modernizacji systemu kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz rozbudowę sieci wodociągowej w Olsztynie", prosili o wyrozumiałość w wyniku prowadzenie prac równocześnie w kilku miejscach .

Najszybciej, bo za kilkanaście dni, rozpocznie się budowa prawie 6,5-kilometrowego systemu kanalizacji sanitarnej w Gutkowie. Na kolejne odcinki trzy firmy, które wygrały przetarg, mają miesiąc przygotowań. Rodzaj utrudnienia i miejsce wykopów będą wcześniej opisane na stronie internetowej Zarządu Dróg i Mostów. We wrześniu wykonawcy będą przystępować do prac, na które mają 19 miesięcy.

Robót spodziewać się można m.in. na 600-metrowym odcinku od ul. Starej Warszawskiej do rowu przy ul. Polnej. Magistrala wodociągowa budowana będzie na prawie 3-kilometrowym odcinku od stacji uzdatniania wody "Kortowo" do ul. Wilczyńskiego, połączy się także 1,6-kilometrowym odcinkiem z Bartągiem. - Prace nie są skupione tylko w jednym miejscu i dzięki temu utrudnienia rozładują się - mówi Paweł Jaszczuk, dyrektor Zarządu Dróg. Niewykluczone, że jeśli wykonawca będzie wnioskował, to konieczne będzie zajęcie całej ulicy, a nie tylko pasa.

Ratusz do końca 2010 r. zamierza zmodernizować, w dwóch etapach, kolejne kilometry sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Miasto musi zmieścić się w planowanym terminie, bo wymaga tego Unia Europejska, która współfinansuje inwestycję. Cały projekt ma kosztować blisko 90 mln euro, z czego 24 proc. pokrywają środki unijne, resztę wykłada miasto.