„Przyszłość inżynierii w branży wod.- kan. – AI wkracza do firm wodociągowych” – to temat przewodni, wokół którego skupia się XXVI odsłona ogólnopolskiej konferencji Hydroprezentacje. Sztuczna inteligencja to zagadnienie, które na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem specjalistów z wielu różnych dziedzin. Nic więc dziwnego, że w tym roku spora część programu jednej z najważniejszych konferencji w branży wodociągowej została poświęcona właśnie tej kwestii.     

XXVI edycja Hydroprezentacji tradycyjnie odbędzie się w hotelu Czarny Potok Resort SPA & Conference w Krynicy Zdroju między 17 a 19 kwietnia. Tegoroczna konferencja to trzy dni wypełnione wystąpieniami, wykładami oraz debatami, w których udział wezmą wybitni eksperci i specjaliści z różnych zakątków kraju. 26. edycję Ogólnopolskiego Sympozjum Hydroprezentacje otworzy wystąpienie prof. dr hab. inż. Jacka Mąkinii z Politechniki Gdańskiej. W swoim wystąpieniu poruszy on temat neutralności klimatycznej oczyszczalni ścieków. Pierwszego dnia swoją prelekcję wygłosi również m.in. Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” – Paweł Sikorski, który opowie o najbardziej gorących (dosłownie) tematach w branży wodociągowej.

Program zaplanowany na kolejny dzień sympozjum niemal w całości zostanie poświęcony zagadnieniom związanym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w dziedzinie wodno-kanalizacyjnej oraz innowacyjnych rozwiązaniach, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na rozwój i przyszłość branży. Pierwszy wykład rozpocznie prof. dr hab. Jan Kozak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który opowie o zastosowaniu sztucznej inteligencji w procesach decyzyjnych. Ponadto prelegenci opowiedzą m.in. w jaki sposób sztuczna inteligencja może zmienić sposób zarządzania pracą oczyszczalni ścieków, o zastosowaniu AI w procesach decyzyjnych, a także o potencjale i możliwościach, jakie niesie ze sobą jej wprowadzenie do branży wodociągowej. Referenci podejmą się także tematów związanych z procesem cyfryzacji w zakresie inżynierii wodno-kanalizacyjną w Polsce.    

Organizatorami Hydroprezentacji są Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego oraz Śląska Rada Naczelnej Organizacji Technicznej FSNT w Katowicach, Partnerem Branżowym Katowickie Wodociągi. Partnerami nadchodzącego wydarzenia będą również Logic Synergy, HSB, Fabryka Armatur Jafar, Amiblu, Wasko, Grundfos oraz SmartFlow. Organizatorem technicznym agencja marketingowo-PR-owa Grupa PRC Holding.
 

Przeczytaj także: Wielkopolska – w Chodzieży remontują infrastrukturę wod-kan