• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Śladami zielono-niebieskiej infrastruktury Krakowa: wycieczka techniczna podczas III Kongresu GWiOP 2024

Opublikowano: 15-07-2024 (Aktualizacja: 24-07-2024) Źródło: inzynieria.com

Kraków, jako miasto bogate w historię i kulturę, kryje również w sobie niezwykłe przykłady zrównoważonej gospodarki i inżynierii wodnej. Podczas nadchodzącego III Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej, który odbędzie się w dniach 4–6 września 2024 roku, uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć unikalnej wycieczki technicznej po zielonych oazach Krakowa. Zaplanowana trasa, łącząca nowoczesne rozwiązania z historią miasta, zapewni niezapomniane wrażenia i wartościową wiedzę.


Rynek Główny. Fot. Andrzej/Adobe Stock Rynek Główny. Fot. Andrzej/Adobe Stock

Pierwszym punktem naszej podróży będzie Plac Axentowicza, gdzie uczestnicy będą mieli okazję dostrzec innowacyjne podejścia do przeciwdziałania skutkom tzn. miejskich wysp ciepła. Dysze zmgławiające oraz ogród deszczowy, które znalazły się na placu, nie tylko estetycznie uatrakcyjniają przestrzeń, ale także wspierają mikroklimat, zapewniając naturalną ochłodę w gorące dni.

Park im. Wisławy Szymborskiej. Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie Park im. Wisławy Szymborskiej. Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie


Następnie udamy się do Parku im. Wisławy Szymborskiej, gdzie zaangażowanie mieszkańców w projekty budżetu obywatelskiego przyczyniło się do przekształcenia dawnych terenów parkingowych w oazę zielonej bioróżnorodności. Elementy wodne, takie jak strumienie i zbiorniki, nie tylko urozmaicają krajobraz, ale także wspierają lokalny mikroklimat i retencję wód deszczowych.


Kolejnym przystankiem będzie ulica Krupnicza, gdzie rewitalizacja przestrzeni miejskiej połączona z zastosowaniem ogrodów deszczowych i zbiorników na deszczówkę odzwierciedla zaawansowane podejście do adaptacji do zmian klimatycznych. To idealne miejsce, aby dostrzec, jak wspólne przestrzenie mogą harmonijnie łączyć funkcje komunikacyjne z ekologicznymi.

Rynek Główny. Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Rynek Główny. Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Nie sposób pominąć Rynku Głównego, centralnego punktu Krakowa, gdzie projekty z budżetu obywatelskiego wspierające zieleń miejską są realizowane w trosce o zachowanie historycznych walorów miejsca (zrównoważone zarządzanie przestrzenią publiczną może wspierać zarówno kulturę, jak i ekologię.)
Na zakończenie naszej wycieczki odwiedzimy Barbakan i otaczające go Planty, które nie tylko chronią zabytkową część miasta, ale także pełnią rolę w ochronie bioróżnorodności i wspierają mikroklimat w sercu Krakowa.

Trasa wycieczki. Trasa wycieczki.


III Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej

Obrady toczyć się będą w zabytkowym, pięknie odrestaurowanym budynku Zakładu Uzdatniania Wody na Bielanach, położonym w najbardziej urokliwej dzielnicy Krakowa, tuż obok Lasu Wolskiego, czyli zielonych płuc stolicy Małopolski.

Ważnym elementem Kongresu będzie uroczysta gala, w trakcie której rozdane zostaną TYTANY. Gala odbędzie się w Zamku w Przegorzałach, z którego rozpościera się niesamowity widok na Wisłę. Ponadto w Zamku jak i w Hotelu Forest, położonych w samym sercu Lasu Wolskiego, przewidziano noclegi dla uczestników. Rozpoczęła się już rejestracja na wydarzenie. Kliknij TUTAJ

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!