Wodociągi Warszawskie podpisały umowę na zaprojektowanie, budowę i dostarczenie dwóch statków służących do spulchniania dna Wisły nad drenami ujęć wody.
Ujęcie wody na Wiśle w Warszawie. Fot. GDDKiA
Obecnie spółka posiada dwie tego typu jednostki. Na Wiśle pracują Chudy Wojtek II i Chudy Wojtek III. Spulchnianie złóż infiltracyjnych polega na wtłaczaniu wody pod ciśnieniem w warstwę żwirową i piaskową. Podczas procesu usuwana jest najbardziej zanieczyszczona warstwa piachu. Całość działań zapewnia odpowiedni przepływ i czystość warstwy filtracyjnej.
Nowe statki powstaną na bazie projektu „Chudego Wojtka III”. Będą mieć po 35 m długości oraz 8 m szerokości przy masie wynoszącej 200 ton. Potrzeba rozszerzenia floty wynika z coraz częstszych długich okresów suszy, które objawiają się niskimi stanami wody w Wiśle. Wartość umowy wynosi niemal 63 mln zł. Całość prac potrwać ma trzy i pół roku. Jednostki zostaną wyposażone w armatki gaśnicze.
Marynarze na służbie w Warszawie
Nazwa Chudy Wojtek nawiązuje do inżyniera Jerzego Wojtkowskiego. W latach 60. XX w. opracował on technologię hydraulicznego spulchniania złoża filtracyjnego, która umożliwiła zwiększenie wydajności Grubej Kaśki, czyli ujęcia zasadniczego (zbudowanego w 1964 r.).
Wiślane ujęcie wody posiadają dreny o łącznej długości 10,5 km. Za spulchnianie dna i regularną wymianę drenów odpowiadają zatrudnieni przez przedsiębiorstwo marynarze. Cała flota to 27 jednostek pływających obsługiwanych przez 35 marynarzy.
Przeczytaj także: Wodociągi Warszawskie. Ponad pół miliarda na 38 zadań. Kluczowa umowa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.