30 czerwca odbyła się uroczyste zakończenie budowy zbiornika Racibórz Dolny. Po kilkunastu latach udało się realizację inwestycji doprowadzić do końca.
Fot. RZGW Gliwice
Długo wyczekiwana inwestycja, kluczowa dla zabezpieczenia przed katastrofalnymi powodziami dorzecza Górnej Odry pełni już swoją rolę i jest gotowa na wymierną redukcję fali powodziowej na Odrze – poinformował gliwicki oddział Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gliwicach.
Realizacja przedsięwzięcia o wartości około 2 mld zł ma zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Pojemność obiektu to 185 mln m3, a powierzchnia polderu to ponad 26 km2. Obiekt będzie redukował fale powodziowe katastrofalnych wezbrań na rzece Odrze, obejmując oddziaływaniem bezpośrednim i pośrednim obszar około 600 km2.
Zbiornik zaprojektowano jako suchy, co oznacza, że będzie wypełniany wyłącznie w przypadku powodzi (ma zacząć działać przy wartości przepływu wody w Odrze powyżej 1210 m³/s). W przyszłości będzie mógł zostać przekształcony w zbiornik mokry i spełniać większą liczbę funkcji, niż tylko zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Naszą intencją jest, aby zbiornik Racibórz Dolny w przyszłości pełnił także funkcję retencyjną, rekreacyjną, gospodarczą, energetyczną oraz żeglugową, co wpisuje się w rządową strategię rozwoju śródlądowych dróg wodnych – tłumaczył w ubiegłym roku Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Budowę zbiornika zakończyło konsorcjum firm Budimex S.A. i Ferrovial Agroman S.A., które przejęło realizację projektu od poprzedniego wykonawcy.
Przeczytaj także: Zapora czołowa polderu Kańczuga wymaga wzmocnienia
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.