• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

III Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej za nami

Opublikowano: 10-09-2024 Źródło: inzynieria.com

Wydarzenie, które odbyło się w dniach 4–6 września 2024 r. w Krakowie, miało wyjątkowy charakter z kilku powodów. Wzięło w nim udział grono wybitnych ekspertów, rozmowy toczono w zabytkowych obiektach Zakładu Uzdatniania Wody na Bielanach, a gala rozdania nagród TYTAN odbyła się w Zamku w Przegorzałach, czyli w samym sercu Lasu Wolskiego. Przy czym to, dlaczego tak naprawdę warto rozmawiać, zobaczyliśmy na własne oczy niecałe dwa tygodnie po Kongresie, kiedy z wielką wodą zmagało się południe i zachód Polski. W Krakowie spotkali się przedstawiciele w zasadzie wszystkich stron procesu inwestycyjnego, głęboko wierzymy więc, że wypracowane wnioski z jednej strony pomogą w odbudowie po powodzi, a z drugiej, poprzez skuteczną edukację i komunikację, postawienie na odpowiednie rozwiązania i przede wszystkim współpracę ponad podziałami nadadzą gospodarce wodami właściwą rangę, bo przecież najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo.


Paweł Kośmider, Przewodniczący Kongresu, Prezes Wydawnictwa INŻYNIERIA. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Paweł Kośmider, Przewodniczący Kongresu, Prezes Wydawnictwa INŻYNIERIA. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

DZIEŃ PIERWSZY OBRAD

Podczas Kongresu odbyły się cztery sesje, a łącznie wygłoszono niemal 40 referatów. Inauguracyjna sesja miała charakter plenarny, a rozmowy dotyczyły zagadnień z zakresu prawa oraz finansowania inwestycji. Kongres otworzyli prezes Wydawnictwa INŻYNIERIA Paweł Kośmider oraz Stanisław Mazur, I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, który sprawuje nadzór nad miejskimi jednostkami, które w stolicy Małopolski zajmują się m.in. budową i utrzymaniem systemu odwodnienia miasta, ochroną przeciwpowodziową, jak również wdrażają „zielone”, zrównoważone zarządzenie wodą.

Prof. dr hab. Stanisław Mazur, I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Prof. dr hab. Stanisław Mazur, I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. Maciej Zalewski z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk, który omówił m.in. priorytety Międzynarodowego Programu Hydrologicznego ONZ (UNESCO) oraz megaprogramy Komisji Europejskiej „Water4All”. Następnie o możliwościach wsparcia z unijnych funduszy systemów gospodarowania wodami opadowymi i zielono-niebieskiej infrastruktury opowiadał opowiedział Piotr Czarnocki, przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Potem głos zabrał Michał Oleszko, kierownik projektu „Technologie domowej retencji”, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Z kolei do unijnych planów zarządzania ryzykiem, które wynikają z nowej dyrektywy ściekowej, odniosła się dr inż. Klara Ramm z Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, a prezes tej organizacji Paweł Sikorski tłumaczył prawne aspekty regulacji w zakresie wód opadowych i roztopowych.

W najbliższym czasie Ministerstwo Infrastruktury zamierza mocno postawić na przedsięwzięcia związane z renaturyzacją, a o możliwościach pozyskania środków na tego typu inwestycje mówił Michał Tomusiak, reprezentant wchodzącego w skład resortu Departamentu Gospodarki Wodnej. Po nim Anna Czyżewska, dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wyjaśniła zagadnienia z zakresu finansowania inwestycji w ramach adaptacji do zmian klimatu, podkreślając, że w nowej perspektywie (do 2027 r.) Fundusz przeznaczy 7 mld zł na wsparcie małej i dużej retencji.

Następnie odbyło się wspólne wystąpienie dr. Jędrzeja Bujnego (Kancelaria Bujny prawo dla ekosystemu) oraz Grzegorza Gałabudy (SID Szkolenia i Doradztwo sp. z o.o.), którzy odnieśli się do jednego z tegorocznych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego i jego konsekwencji dla gospodarki wodami opadowymi w gminach.

Interesująca debata

Sesję plenarną zakończyła debata dotycząca przyszłości taryfikacji usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Poprowadził ją Piotr Ziętara, prezes Wodociągów Miasta Krakowa S.A., a udział w niej wzięli także:

  • Robert Gajda, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  • Wojciech Kozak, dyrektor krakowskiego oddziału Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie
  • Paweł Sikorski, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”
  • Renata Tomusiak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.
  • dr hab. inż. Krzysztof Witkowski, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.
  • Pora na zagadnienia techniczne

Panel dyskusyjny „Przyszłość taryfikacji usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę, w którym kierunku zmierza kwestia regulacji taryfowych”. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Panel dyskusyjny „Przyszłość taryfikacji usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę, w którym kierunku zmierza kwestia regulacji taryfowych”. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Wszystkie kolejne sesje podczas Kongresu miały już charakter techniczny. Pierwszą z nich rozpoczęło wystąpienie Ryszarda Gajewskiego, prezesa Gdańskich Wód sp. z o.o., który mówił o polityce zagospodarowania wód opadowych na terenach prywatnych w kontekście relacji z inwestorami. Następnie dr hab. inż. Krzysztof Witkowski, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji, tłumaczył, jakie doświadczenia w gospodarowaniu wodami opadowymi i roztopowymi posiada jego spółka, a Marcin Łukaszewicz z Wodociągów Miasta Krakowa podjął wątek mikroretencji w budownictwie jednorodzinnym.

O sukcesie bydgoskich inwestycji związanych z gospodarowaniem wodami opadowymi i roztopowymi mówił Stanisław Drzewiecki, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy sp. z o.o.

III Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej – zobacz ZDJĘCIA

III Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com III Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej m.in. wdraża „zielone”, zrównoważone zarządzenie wodą, a o pierwszej tego typu inwestycji i kolejnych planach mówił dyrektor tej jednostki Łukasz Pawlik. W ostatnich dwóch wiekach do wielu istotnych hydrologicznych zmian doszło w Poznaniu, przy czym miasto znów zamierza zwrócić się w stronę ukrytych rzek i dawnych strumieni, co stolicy Małopolski zdradził Maciej Wudarski, dyrektor ds. rozwoju w Aquanet Retencja sp. o.o.
Potem rozmowy toczono także wieczorem, przy czym już w mniej oficjalnych okolicznościach, gdyż goście Kongresu wzięli udział w kolacji grillowej, która odbyła się na terenie pięknie położonego Hotelu Forest.

DZIEŃ DRUGI OBRAD

Kolejny dzień kongresowych wystąpień rozpoczęła Marta Barszczewska, dyrektor Departamentu Inwestycji i Renaturyzacji w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej, mówiąc o poradniku dla miast w kontekście identyfikacji obszarów zagrożonych wodami opadowymi. Dr inż. Krzysztof Radzicki z Politechniki Krakowskiej podkreślił konieczność dbania o dobry stan techniczny budowli piętrzących w Polsce, szczególnie w aspekcie ich starzenia się oraz zmian klimatu. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienia dr. inż. Radosława Stodolaka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który ostrzegł przed przekształcaniem przez człowieka sieci hydrograficznej. O wymianie doświadczeń i współpracy między Wodami Polskimi w Krakowie a organizacjami ekologicznymi opowiedział Radosław Radoń, zastępca dyrektora.
Kolejną sesję rozpoczął Witold Sumisławski, pełnomocnik ds. gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi prezydenta Wrocławia oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. Powiedział m.in. o praktycznych metodach i strategiach, jakie mogą być zastosowane niezależnie od skali inwestycji, aby skutecznie gospodarować wodami opadowymi.

W Krakowie za tego typu inwestycje odpowiada jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. W trakcie Kongresu Piotr Zymon, zastępca dyrektora, wyjaśniał, jak wykorzystać modelowanie hydrodynamiczne do ograniczenia ryzyka podtopień w miejskich zlewniach. Ważną częścią gospodarki wodnej w stolicy Małopolski jest także spółka Wodociągi Miasta Krakowa: jej przedstawiciel, Marcin Glixelli, skupił się na praktycznych rozwiązaniach, które się wdraża, by zwiększyć swoją odporność na coraz bardziej nasilające się skutki zmian klimatycznych.

O znaczeniu rozwoju zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach i gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii opowiedział dr Paweł Mrowiec, zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic

Rozmowy i gala z TYTANAMI

Kolejna sesja dotyczyła wyzwań związanych z edukacją społeczeństwa i skuteczną komunikacją. Wątki współpracy i koordynacji działań służb omówił Wojciech Kozak, dyrektor Wód Polskich w Krakowie. Problemowi plastiku, który wraz z wodą opadową trafia do rzek i mórz, przyjrzała się Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowa Gdańskich Wód sp. z o.o. To, jak oswoić mieszkańców z tematem retencji, zmian klimatycznych i gospodarowania wodami opadowymi, wyjaśniała Bogna M. Dominiak z działu public relations MWiK w Bydgoszczy.


Jako ostatni wystąpił gość specjalny Piotr Bucki, ekspert od spraw związanych z komunikacją, mówiąc o roli edukacji oraz skutecznego informowania w kształtowaniu świadomości społecznej, a potem na koniec sesji prowadząc także panel dyskusyjny, w którym poza wcześniejszymi prelegentami, udział wzięła także Paulina Pierzchała, rzecznik prasowa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Kto otrzymał wyjątkowe wyróżnienie?

Wieczorem 5 września odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczone zostały nagrody TYTAN, czyli prestiżowe wyróżnienia za osiągnięcia w obszarach wód opadowych i roztopowych oraz ochrony przeciwpowodziowej. Zwycięzcą tegorocznej edycji w kategorii produkt/technologia roku została firma Wavin Polska za System Wavin StormHarvester, a wyróżnione były spółki AUMA Polska oraz Duko Inżynieria.

W kategorii projekt roku zwyciężyły Katowickie Inwestycje S.A. – za przedsięwzięcie  „Uporządkowanie systemu odprowadzania wód opadowych w zlewni osiedla Widok, ul. Dunikowskiego i ul. Stęślickiego w Katowicach”. Z kolei wyróżnione były trzy zadania, za które odpowiadał krakowski oddział Wód Polskich:

  • Odtworzenie ciągłości ekologicznej Wisły i dolnych odcinków rzek Soły i Skawy poprzez likwidację siedmiu barier migracyjnych;
  • Program działań nietechnicznych i retencyjnych stanowiący element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionach wodnych Małej Wisły i Górnej Wisły (zlewnia powyżej Krakowa), z uwzględnieniem ochrony przed powodzią miasta Krakowa;
  • Rozbudowa odcinka prawego wału poniżej stopnia Dąbie wraz z budową wrót przeciwpowodziowych w rejonie stoczni remontowej oraz budowa wrót przeciwpowodziowych w ciągu lewego wału przeciwpowodziowego w rejonie ujęć wody dla Huty im. Sendzimira w Krakowie.

Gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale także wszystkim wyróżnionym!

Nie samymi rozmowami człowiek żyje

W tym roku Kongres miał także mocno praktyczny charakter. 4 września po obradach uczestnicy mieli do wyboru dwie wycieczki. Część z nich, dzięki uprzejmości Zarządu Zieleni Miejskiej, wybrała się na spacer śladami zielono-niebieskiej infrastruktury Krakowa, a pozostałe osoby zdecydowały się na wyjazd do Tauron Areny. Jedna z najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych na świecie wyposażona jest w specjalny mobilny system ochrony przeciwpowodziowej, który, dzięki współpracy organizatorów Kongresu z firmą WojMixx, uczestnicy mogli zobaczyć z bliska.


Ostatnim akcentem całego Kongresu był rejs po Wiśle, który również miał walor edukacyjny, gdyż, tym razem dzięki uprzejmości krakowskiego oddziału Wód Polskich, można było dowiedzieć się wszystkiego o zagrożeniach oraz inwestycjach przeciwpowodziowych na odcinku rzeki od zakola w rejonie Wawelu aż do stopnia wodnego Dąbie, jak również poznać całą historię przebudowy koryta Wisły w okolicy słynnego zamku.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.

Przeczytaj także: Kraków zbuduje zbiornik retencyjny niemal przy Wawelu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!