Do Poznania, z Turcji, dotarły pierwsze rury, z których zbudowany zostanie podziemny zbiornik retencyjny przy Wadze Miejskiej na Starym Rynku.
Budowa zbiorników retencyjnych w Poznaniu. Fot. UM Poznań
Długość i średnica każdej rury wynosi 3 m. Wyprodukowane zostały w technologii ciągłego nawijania m.in. włókien szklanych przesyconych żywicą na rotującą matrycę. Pojemność zbiornika retencyjnego przy Wadze Miejskiej wyniesie 424 m3. Rury będą posadowione na głębokości 6 m (ściany wykopu zabezpieczono palami żelbetowymi o długości 18 m). Zbiornik powstaje w miejscu pozostałości po fundamentach tzw. Nowego Ratusza. Będzie wyposażony w cztery zejścia technologicze.
W planie jest także drugi duży zbiornik retencyjny. Ten zbudowany zostanie po wschodniej stronie Starego Rynku, przed domkami budniczymi. Zadaniem obu będzie gromadzenie i przetrzymanie nadmiaru wód opadowych w trakcie ulew i późniejsze przekierowanie ich do sieci kanalizacyjnej.
Przewidziano również mniejsze zbiorniki, służące do zbierania deszczówki, która potem będzie wykorzystywana do podlewania zieleni. Modernizacja płyty Starego Rynku obejmuje także rozdział istniejącej kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową.
Zobacz także: Legnica – zdjęcia z budowy wielkiego zbiornika retencyjnego
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.