• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Digitalizacja i monitoring – przyszłość gospodarki wodnej

Opublikowano: 31-10-2022 Źródło: inzynieria.com

Podczas listopadowego Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej, który w dniach 7-9 odbędzie się w Krakowie jedna z sesji technicznych poświęcona zostanie ważnej tematyce cyfryzacji i konieczności skutecznego monitoringu w branży wod-kan oraz zarządzaniu wodami opadowymi i roztopowymi.


Cyfryzacja i monitoring w sektorze wod-kan i gospodarowania wodami - Fot. Adobe Stock Cyfryzacja i monitoring w sektorze wod-kan i gospodarowania wodami - Fot. Adobe Stock

Sesja techniczna „Digitalizacja i monitoring” przewidziana została na popołudnie drugiego dnia kongresu – we wtorek 8 listopada. Poruszane podczas niej tematy będą wpisywały się w obszar tematyczny panelu dyskusyjnego z poprzedniego dnia, dotyczącego zarządzania kryzysowego w gospodarce wodnej oraz sesji poświęconej ochronie przeciwpowodziowej.

Ochrona przeciwpowodziowa – monitoring wałów

Koniec ubiegłego, a zwłaszcza obecne tysiąclecie charakteryzują liczne katastrofalne powodzie i ich narastające ryzyko powiązane ze zmianami klimatu. To zagrożenie, oraz niejednokrotnie niezadowalający lub zły stan licznych odcinków wałów przeciwpowodziowych stworzyły na całym świecie, w tym w Polsce, istotną presję na poprawę bezpieczeństwa tych budowli oraz znaczące problemy eksploatacyjne – zwłaszcza w aspekcie bardzo wysokich kosztów ich remontów i modernizacji. 

Wały przeciwpowodziowe - Fot. Adobe Stock
Wały przeciwpowodziowe - Fot. Adobe Stock

O nowoczesnych i innowacyjnych metodach oraz aktualnych wyzwaniach, trendach i wizjach na przyszłość metodyki badań i monitoringu stanu wałów przeciwpowodziowych opowie dr inż. Krzysztof Radzicki z Politechniki Krakowskiej.

Bardzo istotnym i narastającym problemem stało się starzenie się i degradacja budowli piętrzących w hydrotechnice, tj. zapór, wałów przeciwpowodziowych oraz wałów kanałów. W odpowiedzi na te wyzwania opracowano nowe innowacyjne metody badań i monitoringu procesów destrukcyjnych, zwłaszcza filtracyjno-erozyjnych, pozwalające na wczesną i jednoznaczną ich identyfikację oraz analizę parametrów i dynamiki rozwoju. 

Metody te wykorzystują po pierwsze czujniki liniowe umożliwiające ciągły lub quasi-ciągły pomiar wartości wybranych parametrów na długości budowli. Po drugie – rozwinięto czujniki termiczne pozwalające na jednoznaczną detekcję przecieków oraz określenie prędkości filtracji in-situ w gruncie. Te innowacyjne rozwiązania pomiarowe uzupełniają w istotny sposób dotychczasowe metody badań wałów – tłumaczy badacz, którego wystąpienia będzie można wysłuchać już 8 listopada. 

Cenne doświadczenia z wdrożonych rozwiązań cyfrowych

Kolejne wystąpienie będzie dotyczyć modelowania i cyfryzacji w ochronie przeciwpowodziowej na przykładzie obszaru działania RZGW Kraków. O doświadczeniach z tym związanych będzie mówił Radosław Radoń, Dyrektor ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Krakowie, PGW Wody Polskie. 

Zapora na Białej Wisełce - Fot. Adobe Stock
Zapora na Białej Wisełce - Fot. Adobe Stock

Ekspert wyjaśni w jaki sposób modelowanie komputerowe zjawisk hydrologicznych oraz hydraulicznych od wielu lat służy organom właściwym w sprawach gospodarowania wodami do wyznaczania potencjalnego zasięgu obszarów, które mogą zostać zalane w wyniku powodzi. Tworzone modele hydrauliczne stanowią metodyczną bazę do wyznaczenia obszarów zalewowych np. w ramach map zagrożenia i ryzyka powodziowego, ale stanowią również ważny instrument na dalszym etapie prac planistyczno-projektowych tj. szczegółowego projektowania, zarządzania urządzeń wodnych, a także utrzymania całych systemów rzecznych np. jako środek wspierający prognozowanie i reagowanie na zjawiska powodziowe. 

Uczestnicy kongresu będą mieli możliwość dowiedzieć się dlaczego na obiektach hydrotechnicznych standardem staje się stosowanie rozwiązań cyfrowych, pozwalających na monitoring stanu wody i sytuacji na obiektach hydrotechnicznych w czasie rzeczywistym.

Wykład, który będzie można zweryfikować podczas wycieczki technicznej

Zapora Świnna Poręba - Fot. Wody Polskie Zapora Świnna Poręba - Fot. Wody Polskie

Zagadnienia związane z monitoringiem w służbie ochrony przeciwpowodziowej zamknie prelekcja Karola Mikołajewskiego, doktoranta Uniwersytetu Śląskiego związanego z firmą RetencjaPL, w której jest odpowiedzialny za projekty hydrologiczno-meteorologiczne i wdrożenie aplikacji RainBrain. Ekspert przedstawi „prosty sposób” na monitoring przeciwpowodziowy na przykładzie zbiornika Świnna Poręba, za zwiedzanie którego będzie można się udać w ramach wycieczki technicznej trzeciego dnia kongresu – w środę 9 listopada.

Miasto – woda – monitoring i cyfryzacja

Konieczność cyfryzacji sposobów zarządzania wodami dotyczy jednak nie tylko dużych obiektów hydrotechnicznych ale mierzą się z nią także miasta. Co może zaskakiwać, w erze dynamicznego rozwoju technologii informatycznych, przesyłania i przetwarzania dużej ilości danych o infrastrukturze miejskiej, sieci odwodnienia charakteryzują się znikomym poziomem informatyzacji. Jeżeli porówna się poziom rejestrowania informacji o działaniu różnych sieci miejskich (wodociągi, gazociągi, sieci ciepłownicze, sieci energetyczne) to infrastruktura odwodnienia jest bez wątpienia opomiarowana w najmniejszym stopniu. 
O potrzebach i wyzwaniach w informatyzacji miejskich systemów odwodnieni opowie prof. Maciej Mrowiec z Politechniki Częstochowskiej. 

prof. Maciej Mrowiec podczas III Konferencji GWOR - Fot. Quality Studio
prof. Maciej Mrowiec podczas III Konferencji GWOR - Fot. Quality Studio

Wiedza na temat działania systemów odwodnienia jest oparta głównie na reagowaniu na widoczne przeciążenia hydrauliczne (podtopienia). Podejmowanie decyzji inwestycyjnych w zakresie rozbudowy sieci kanalizacji deszczowej powinno być uzasadnione wiarygodnymi danymi dotyczącymi przepływów i oparte na modelach symulacyjnych – przekonuje specjalista, którego referatu będzie można wysłuchać  na Kongresie podczas popołudniowej sesji technicznej we wtorek 8 listopada.

Od identyfikacji do mitygacji – interaktywne zarządzanie zagrożeniem powodziowym

O tym jak istotne jest przy planowaniu przestrzennym oraz projektowaniu działań mitygujących i retencjonujących wlaściwe rozpoznanie warunków istniejących dotyczących zagrożenia powodziowego wynikającego z intensywnych opadów deszczu opowie Michał Pancewicz - ekspert w zakresie modelowania opadów nawalnych i przepustowości obiektów inzynieryjnych a także analiz związanych z zagrożeniem i ryzykiem powodziowym pełniący funkcję market developera w firmie Scalgo.

Mapa symulacji powodzi błyskawicznej - Fot. Scalgo Mapa symulacji powodzi błyskawicznej - Fot. Scalgo

Rozpoznanie tych warunków opiera się m.in. o rzetelnie opracowane dane dla całej Polski i przeliczone na ich podstawie analizy, dostępne natychmiastowo i zawierające w sobie cenne informacje. Taki interaktywny monitoring jest niezbędny do efektywnego planowania i optymalizowania proponowanych rozwiązań dotyczących gospodarki wodnej  – tłumaczy specjalista.

Nasze analizy opierają się na numerycznym modelu terenu, oferując w rezultacie natychmiastowy dostęp do wartościowych informacji, niezbędnych do m.in. efektywnego zarządzania zlewnią i spływem powierzchniowym, dając użytkownikowi możliwość natychmiastowej identyfikacji miejsc akumulacji spływu, a tym samym zaproponowania rozwiązań, pozwalających zatrzymać opad w miejscu jego wystąpienia - zapewnia przedstawiciel firmy posiadającej ponad 20 lat doświadczenia w badaniach naukowych nad przetwarzaniem algorytmów przestrzennych.

Najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa

Rozważania na temat digitalizacji i monitoringu w gospodarce wodnej zamknie wystąpienie Marty Barszczewskiej z IMGW–PIB w Krakowie. 

W swojej prezentacji ekspertka przedstawi założenia do systemu multimodelu, którego celem jest poprawa jakości prognoz i ostrzeżeń hydrologicznych przed powodziami błyskawicznymi. Budowa systemu pozwoli dokładniej określić stopień zagrożenia powodzią błyskawiczną i umożliwi precyzyjniejsze wskazywanie czasu i miejsca przewidywanego wystąpienia tego typu zjawiska. 

Wyspy na Wiśle z powodu suszy - Fot. Adobe Stock
Wyspy na Wiśle z powodu suszy - Fot. Adobe Stock

To bardzo istotne dla poczucia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego społeczeństwa, środowiska, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej – tłumaczy kierowniczka Centrum Modelowania Powodziowego i Suszy IMGW.

W trakcie prezentacji przedstawione zostaną także informacje, które umożliwiają identyfikację obszarów zagrożonych, a następnie stworzenie systemu wczesnego ostrzegania i monitorowania, co pozwoli na podejmowanie działań z właściwym wyprzedzeniem.
 

Kongres #GWiOP2022 – nauka i biznes szukają rozwiązań na skutki zmian klimatycznych

W dniach 7-9 listopada w Krakowie odbędzie się ogólnopolski Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Biorący w nim udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, władz lokalnych i państwowych oraz wszyscy zainteresowani tematyką gospodarowania wodami, małej retencji, idei miasta gąbki, zielono-niebieskiej infrastruktury miejskiej, zbierania deszczówki oraz ochrony przeciwpowodziowej będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach, prelekcjach, pokazach i wycieczkach technicznych.

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: będzie można w nim uczestniczyć bezpośrednio w Krakowie oraz online za pośrednictwem platformy AkademiaInzynieria.com 

Więcej informacji na temat programu Kongresu GWiOP, prelegentów oraz atrakcji towarzyszących można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu.

Pzreczytaj także: Sztuka gospodarowania wodami – zmiany są konieczne

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia