Kongres to kontynuacja organizowanych wcześniej przez Wydawnictwo INŻYNIERIA, cieszących się dużą popularnością konferencji z cyklu Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi. Ubiegłoroczny Kongres potwierdził konieczność uwzględnienia wód opadowych w zarządzaniu bezpieczeństwem powodziowym oraz potrzebę zintegrowanego i kompleksowego podejścia do obu tematów.

W tym roku organizację Kongresu wspiera główny podmiot odpowiedzialny za krajową gospodarkę wodną, czyli Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Podobnie rzecz ma się z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Poza tym w gronie partnerów lub patronów są zrzeszająca spółki wod-kan Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych.

Warto podkreślić, że przedstawiciele tych podmiotów wezmą czynny udział w Kongresie. Wśród prelegentów są m.in.:

Radosław Radoń – dyrektor Oddziału Wód Polskich w Krakowie;

Anna Czyżewska – dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;

Michał Oleszko – kierownik Projektu „Technologie domowej retencji”, Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju;

Paweł Sikorski – prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie;

Andrzej Osiński – Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych.

Kongres obejmuje tematykę, którą zajmują się także podmioty działające na szczeblu samorządowym. Wśród partnerów i patronów Kongresu jest spółka Gdańskie Wody, a jej prezes Ryszard Gajewski opowie nie tylko o dobrych praktykach zarządzania zdarzeniami kryzysowymi w Gdańsku, ale także w Kanadzie.

Przystosować się do szybko postępujących zmian klimatu stara się także Kraków, a na kooperację w ramach naszego wydarzania zdecydował się Urząd Miasta, jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna oraz Wodociągi Miasta Krakowa (głos zabierze m.in. prezes spółki Piotr Ziętara).

Do grona partnerów lub patronów Kongresu dołączyły także:

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy (wśród prelegentów jest prezes Stanisław Drzewiecki);

Lubuskie Forum Wodociągowe;

Województwo Małopolskie;

Pomorskie Forum Wodociągowe;

Stowarzyszenie Wodociągów Województwa Śląskiego.

Część instytucji postanowiła współtworzyć Kongres poprzez delegowanie do Krakowa swojego przedstawiciela. Ministerstwo Klimatu i Środowiska reprezentować będzie Piotr Czarnocki, radca w Departamencie Funduszy Europejskich. Urząd Miasta Rumi postanowił, że Paweł Dąbrowski podzieli się wnioskami związanymi z opłatami za korzystanie z kanalizacji deszczowej.

Jak przetłumaczyć język strategii na działania operacyjne? To, na bazie strategii gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi we Wrocławiu, wyjaśni Witold Sumisławski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia oraz miejscowego MPWiK ds. gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi.

Udział w panelu dyskusyjnym weźmie Kajetan Paweł Specjalski, prezes spółki Wodociąg Marecki.

II Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej

Obrady toczyć się będą w zabytkowym, pięknie odrestaurowanym budynku Zakładu Uzdatniania Wody na Bielanach, położonym w najbardziej urokliwej dzielnicy Krakowa, tuż obok Lasu Wolskiego, czyli zielonych płuc stolicy Małopolski.

Ważnym elementem Kongresu będzie uroczysta gala, w trakcie której rozdane zostaną TYTANY w kategoriach Projekt Roku i Produkt roku. Gala odbędzie się w Zamku w Przegorzałach, z którego rozpościera się niesamowity widok na Wisłę. Ponadto w Zamku, jak i w Hotelu Forest, położonych w samym sercu Lasu Wolskiego, przewidziano noclegi dla uczestników.

Udział w Kongresie będzie można wziąć także online poprzez serwis akademia.inzynieria.com.

Rozpoczęła się już rejestracja na wydarzenie. Kliknij TUTAJ

Więcej szczegółów nt. II Kongresu znajdziesz TUTAJ.

Jak było rok temu? Przeczytaj także: Mądre gospodarowanie wodami i ochrona przeciwpowodziowa to nasze najważniejsze obowiązki w dobie zmian klimatu