W dniach 6-8 września 2023 r. w zabytkowym kompleksie Zakładu Uzdatniania Wody Bielany w Krakowie odbędzie się II Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej #GWiOP2023. Jednym z prelegentów będzie Stanisław Drzewiecki, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy.
Badania wód powierzchniowych. Fot. Adobe Stock
Monitoring jakości wód powierzchniowych
Stanisław Drzewiecki zaprezentuje referat pt. "Jakość wód deszczowych odprowadzanych z obszarów miejskich i infrastruktury drogowej." Zagadnienie to jest niezwykle istotne dla ochrony środowiska naturalnego, ekosystemów wodnych oraz zdrowia publicznego. Obecnie obowiązujące w Polsce regulacje dotyczące jakości wód opadowych i roztopowych wprowadzanych do odbiorników określają wyłącznie maksymalne wartości parametrów takich jak zawiesina ogólna i węglowodory ropopochodne. Opad deszczu, zwany często również spływem powierzchniowym, nierzadko zbiera zanieczyszczenia z powierzchni miejskich i dróg, których występowanie uzależnione jest od charakterystyki danej zlewni – stopnia zurbanizowania, zlokalizowanych zakładów przemysłowych czy infrastruktury drogowej.
Badanie wód powierzchniowych. Fot. Adobe Stock
W Bydgoszczy wyloty z kanalizacji deszczowej objęte są stałym monitoringiem jakości wód opadowych, prowadzonym przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację. Oprócz analityki, podstawowych parametrów jakościowych, badane są również zanieczyszczenia w kierunku występowania w nich metali ciężkich czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), w szczególności fluorantenu czy benzo(a)pirenu, czyli związków ujętych w wykazie substancji priorytetowych dla środowiska wodnego. Co więcej, w lokalizacjach wyposażonych w podczyszczalnie wód opadowych, dzięki analizie próbek przed i za osadnikiem, możliwe jest określenie stopnia redukcji zanieczyszczeń w wodach opadowych i sprawdzenie prawidłowości doboru tych urządzeń pod względem ich obciążenia ładunkiem.
Wodociągowiec z wieloletnim doświadczeniem
Stanisław Drzewiecki jest absolwentem Politechniki Poznańskiej na Wydziale Budownictwa Lądowego. Karierę zawodową związał z branżą wodociągowo-kanalizacyjną, zaczynając pracę w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Koninie na stanowisku kierownika Działu Eksploatacji. Po przyjeździe do Bydgoszczy w 1988 r. podjął pracę w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego, gdzie zajmował się projektowaniem infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, a w 1995 r. – w wodociągach miejskich na stanowisku kierownika Działu Techniczno-Inwestycyjnego.
Stanisław Drzewiecki. Bydgoska retencja +2050. fot. Quality Studio
W 1997 r. wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Biura Projektów Budownictwa Komunalnego w Bydgoszczy. We wrześniu 1999 r. został powołany do zarządu MWiK, w którym do dzisiaj pełni funkcję prezesa. W latach 2002–2012 kierował modernizacją całego bydgoskiego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach dwóch projektów inwestycyjnych: Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny (BSWiK) oraz Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny II (BSWiK II). W tym czasie zrealizowano łącznie 31 zadań inwestycyjnych dotyczących rozbudowy wodociągowej i kanalizacyjnej infrastruktury technicznej.
Równolegle z pracą zawodową pełnił wiele funkcji w Izbie Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. W latach 2002–2012 był członkiem Rady Izby, w tym w latach 2004–2006 wiceprezesem, a w latach 2006–2011 prezesem Izby. Ponadto w okresie 2005–2006 był członkiem zarządu Spółki Wodnej Kapuściska. W latach 2013–2016 kierował pracami związanymi z opracowaniem kompleksowego projektu pn. „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie Bydgoszczy”.
Wiedza – Biznes – Atrakcje: pełne oblicze Kongresu GWiOP
Tradycyjnie, drugiego dnia kongresu odbędzie się uroczysta gala rozdania Tytanów – prestiżowych nagród inżynieryjnych przyznawanych w kategorii Produkt Roku oraz Realizacja Roku branży gospodarowania wodami i ochrony przeciwpowodziowej.
Jedną z kluczowych atrakcji wydarzenia będzie także wycieczka techniczna, podczas której uczestnicy - obok mobilnej przepompowni Kraków Lesisko - zwiedzą także obiekty hydrotechniczne jednej z największych zapór wodnych w Polsce – w Dobczycach.
Kongres, podobnie jak w zeszłym roku odbędzie się w formule hybrydowej, co oznacza, że można wziąć w nim udział na miejscu lub online za pośrednictwem platformy AkademiaInzynieria.com
Zapraszamy do REJESTRACJI przez STRONĘ KONGRESU.
Przeczytaj także: Kraków z każdym rokiem bezpieczniejszy od powodzi
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.