Wraz z realizacją każdej nowej inwestycji pojawia się konieczność lokalnego zatrzymania spływu wód deszczowych i roztopowych. Powstaje zatem konieczność zaprojektowania zbiornika retencyjnego lub rozsączającego. Jednak czy funkcje zbiornika retencyjnego muszą się ograniczać wyłącznie do gromadzenia wody? Czy nie lepszą opcją jest możliwość ponownego wykorzystania zebranych zasobów? Te rozwiązania, o których coraz częściej myślą inwestorzy, niosą za sobą mnóstwo korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych.
Źródło: Ecol-Unicon sp. z o.o.
Modułowe zbiorniki jako kompleksowe rozwiązanie
Odpowiedzią na potrzebę ponownego wykorzystania wody deszczowej może być rozwiązanie oferowane przez firmę Ecol-Unicon – zbiornik retencyjny HYDROZONE. Tym, co wyróżnia go z dostępnych na rynku alternatywnych rozwiązań, jest jego budowa modułowa. Oznacza to, że istnieje możliwość dowolnego skonfigurowania zbiornika i dobrania wyposażenia do potrzeb użytkownika obiektu. Dostępne opcje konfiguracji elementów wyposażenia obejmują potrzeby podczyszczania, retencjonowania oraz ponownego wykorzystania wód opadowych i roztopowych.
Gospodarowanie wodami opadowymi na terenie obiektów przemysłowych
Projektując zbiornik retencyjny w ramach inwestycji przemysłowych, warto pomyśleć o zagospodarowaniu przestrzeni, która znajduje się nad nim lub w jego okolicy, np. jako miejsca parkingowe lub tereny zielone. Dodatkowo zgromadzona woda może zostać ponownie wykorzystana do mycia ulic, parkingów lub nawadniania terenów zielonych. Nie należy również pomijać faktu, iż posiadanie zbiornika retencyjnego dodatkowo eliminuje koszty odprowadzenia wód opadowych do sieci kanalizacyjnej, co wpływa na obniżenie kosztów utrzymania obiektu.
Jak w praktyce można zagospodarować wodę deszczową w miejscu jej zebrania, obniżając koszty eksploatacyjne, można przekonać się na przykładzie zakładu produkcyjnego Ecol-Unicon w Gdańsku, gdzie taki zbiornik powstał. Oprócz funkcji użytkowych, zbiornik ten ma również funkcję edukacyjną – został przygotowany tak, aby wizytujący zakład produkcyjny mogli zapoznać się z technologią użytą w zbiorniku.
Zbiornik jest zasilany wodą pochodzącą z odwodnienia dachu oraz terenu przy biurze. Zgromadzona woda jest wykorzystana do podlewania terenów zielonych wokół budynku, zasilania fontanny oraz do produkcji betonu. Tym samym podjęte przez firmę działania mają realny wpływ na poprawę stanu środowiska.
Rozwiązania retencyjne na osiedlach mieszkaniowych
Potrzeba retencjonowania i wykorzystania zgromadzonej wody opadowej jest też ważnym zagadnieniem dla budownictwa mieszkaniowego. Atrakcyjność inwestycji niewątpliwie wzrasta przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym mieszkańcy osiedla czy budynku mieszkalnego mogą obniżyć koszty użytkowania nieruchomości, wykorzystując zgromadzoną wodę opadową do np. podlewania terenów zielonych. Dodatkowo atrakcją samego osiedla może również okazać się utworzenie strefy relaksu z fontanną, zasilaną odpowiednio podczyszczoną wodą deszczową zgromadzoną w zbiorniku retencyjnym. Takie rozwiązania wpisują się w coraz popularniejszy trend eko-osiedli.
Wyzwania dla retencjonowania wód w zabudowie miejskiej
Najczęstszym zadaniem dla zbiorników retencyjnych w aglomeracjach miejskich jest retencjonowanie wód opadowych i roztopowych w celu zapobiegania powodziom i podtopieniom. Wyzwaniem, z którym borykają się inwestorzy i projektanci podczas realizacji nowych projektów, jest niewielka przestrzeń i zwarta zabudowa miejskich zlewni. Rozwiązanie tego problemu mogą stanowić podziemne zbiorniki modułowe, które dzięki zwartej konstrukcji pozwalają na oszczędność przestrzeni. Zastosowanie funkcji wykorzystania zgromadzonej wody to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się zarówno w przestrzeniach miejskich, takich jak stadiony czy parki, jak i nawet przy sanitariatach. Ponadto nie wolno zapominać o długofalowych efektach, które mają bezpośredni wpływ na środowisko, jak np. poprawa jakości powietrza i mikroklimatu oraz wspomaganie naturalnej infiltracji.
Inteligentne rozwiązania jako wsparcie retencji
Coraz częściej nowoczesne rozwiązania automatyki oraz IT oferują kolejne formy wsparcia w zakresie monitorowania zbiorników oraz zarządzania retencją. Dzięki innowacyjnym technologiom sterowanie retencją może odbywać się w pełni automatycznie. Dzięki rozwiązaniom typu Bumerang Smart możemy sterować retencją wody z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego. Wpływa to nie tylko na poziom wygody obsługi zbiornika, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo i oszczędność zasobów.
Przeczytaj także: Rozwiązania inteligentnej automatyki i IT wspierają retencję w miastach
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.