Politechnika Wrocławska opracowała rozwiązanie, które jest odpowiedzią na kurczenie się zasobów wód do zasilania sieci wodociągowych. To element konkursu „Technologie domowej retencji”. Naukowcy otrzymali 2,3 mln zł wsparcia z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).
Fot. bubbers/Adobe Stock
Projekt naukowców z Wrocławia zakłada nie tylko wykorzystanie deszczówki do czynności domowych, lecz w ogóle zamknięcie obiegu tzw. wody szarej, czyli pochodzącej z kąpieli, prania czy mycia naczyń. Zgodnie z ich pomysłem, po właściwym oczyszczeniu woda szara mogłaby być ponownie wykorzystywana. Poza tym tzw. ścieki czarne, czyli pochodzące z toalet, będą mogły być oczyszczane do poziomu, który pozwoli nawadniać nimi przydomowy ogródek. Na tym jednak nie koniec, ponieważ system ma także umożliwiać pozyskiwane z deszczówki wody do picia.
Nasze rozwiązanie całkowicie eliminuje potrzebę podłączenie nowo projektowanych domów jednorodzinnych do sieci wodociągowych. Z tego względu pomysł otrzymał najwyższe oceny w konkursie, a eksperci NCBiR docenili także zaproponowane przez nas pomysły związane z odzyskiem i ponownym wykorzystaniem wody – mówi dr hab. Bartosz Kaźmierczak, prof. uczelni, koordynator projektu i jednocześnie dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska.
Dodaje, że, stosując przydomową retencję, zmniejszamy nie tylko zapotrzebowanie na wodę wodociągową, ale też chronimy zasoby wodne.
System domowej retencji ma pracować w pełni automatycznie, być bezobsługowy i energooszczędny. Całkowicie zautomatyzowany będzie także monitoring parametrów jakości wody.
W pierwszym etapie naukowcy Politechniki Wrocławskiej opracują prototypowy układ retencji dla domu jednorodzinnego, a w II etapie – dla szkoły, w której uczy się od 200 do 300 uczniów. Wszystko potrwa dwa lata. Efektem ma być kompletny system domowej retencji, który docelowo trafi na rynek.
Przeczytaj także: Zmiany klimatu spowodują wzrost śmiertelności w miastach
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.