Celem, jaki przyświeca nam w organizowaniu wydarzenia, jest kontynuowanie dyskusji w gronie ekspertów na temat problemów i wyzwań, jakie stoją przed nami w najbliższych latach w obszarze gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi. Zmiany klimatyczne, zmiany legislacyjne oraz coraz poważniejsze traktowanie tego zagadnienia przez podmioty odpowiedzialne za utrzymywanie i rozbudowę infrastruktury do gromadzenia i przesyłu tego typu wód, powodują, że szeroka dyskusja w gronie eksperckim na ten temat jest nieodzowna.

Spotkanie będzie okazją do przyjrzenia się najbardziej aktualnym i najważniejszym dla branży tematom, obejmujących m.in. kwestie adaptacji do zmian klimatu, problem suszy czy ochronę i oszczędzanie zasobów wodnych. Nie zabraknie stałych bloków tematycznych, w ramach których poruszymy aspekty formalno-prawne, finansowe, techniczne czy komunikacyjne.

W trakcie pierwszej sesji eksperci poruszą aktualne i przyszłe programy finansujące inwestycje z zakresu gospodarowania wodami opadowymi oraz aktualne problemy prawne branży. Wśród zaproszonych gości znależli się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie" czy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie w Krakowie. 

W  panelu dyskusyjnym dotyczącym aktualnych i przyszłych programów finansujących inwestycje z zakresu gospodarowania wodami opadowymi oraz aktualnych problemów prawnych branży udział wezmą prelegenci tej sesji.

W kolejnej sesji, technicznej, poruszone zostaną tematy dotyczące oceny działania systemów odwodnienia miast, budowy systemów zarządzania (na podstawie doświadczeń stołecznego MPWiK), systemów prognozowania podtopień i ostrzegających , a także kampanii pomiarowych i sposobu gromadzenia wiedzy na temat opadów nawalnych. Nie zabraknie rozmowy na jakże istotny temat ekologii: zarówno pod kątem Europejskiego Zielonego Ładu, jak i trwałych, ekologicznych rozwiązań.

W sesji trzeciej szeroko omówiona zostanie kwestia modeli zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi w Polsce: jej najważniejszym elementem będzie debata, prowadzona przez eksperta Witolda Sumisławskiego, a w której udział wezmą: Marek Borkowski (Aquanet SA), Adam Cebula (Klimat–Energia–Gospodarka Wodna), Stanisław Drzewiecki (Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy sp. z o.o.), Ryszard Gajewski (Gdańskie Wody sp. z o.o.) i Piotr Ziętara (Wodociągi Miasta Krakowa S.A.).

 

 

Ostatnia sesja poświęcona zostanie przede wszystkim zielonym rozwiązaniom oraz projektowaniu: opisane zostaną projekty zrealizowane w Gdańsku i Krakowie, poruszona zostanie kwestia gospodarki o obiegu zamkniętym, a także analizy struktur zieleni miejskiej i gromadzenia wód opadowych na potrzeby planowania przestrzeni i krajobrazu. Istotnymi tematami, o których będą mówić eksperci, będą też projektowanie systemów odwodnieniowych w Europie i adaptacja miasta do zmian klimatycznych z wykorzystaniem miejskiego rozproszonego systemu sterowanej mikroretencji.

TYTANY 2021

Oprócz tradycyjnych prelekcji oraz debat z udziałem ekspertów ważną częścią Konferencji GWOR jest rozdanie nagród branżowych TYTAN 2021. W obszarze wód opadowych i roztopowych statuetki wręczane są w dwóch kategoriach: Projekt roku oraz Produkt roku. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wybiera jury, w skład którego wchodzą uznani eksperci – uczestnicy rynku i przedstawiciele ośrodków naukowych, badawczych oraz branżowych stowarzyszeń.