27 i 28 marca 2017 r. w Gdańsku odbyła się I Konferencja Stormwater Poland. Znaczna część dyskusji dotyczyła projektu ustawy Prawo wodne, która w branży wywołuje sporo emocji. Nie zabrakło jednak i innych ważnych tematów, w tym omówienia dobrych praktyk, przywołanych na przykładach rozwiązań zagranicznych. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. portal inzynieria.com.

Dwudniowe obrady, które zgromadziły przedstawicieli branży wod-kan z Polski i zagranicy, zdominowały tematy związane z prawem wodnym oraz zarządzaniem wodami opadowymi w kontekście zmian klimatu. Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć także kwestii związanych z pozyskiwaniem finansowania na budowę oraz modernizację systemów odwodnienia. Eksperci zgromadzeni w Europejskim Centrum Solidarności poruszyli także zagadnienia dotyczące nowoczesnych metod modelowania i projektowania, a także monitoringu hydrologicznego i meteorologicznego.
Wśród referatów wygłoszonych podczas konferencji Stormwater pojawiły się także prezentacje nt. innowacyjnych systemów retencjonowania wód opadowych.
Powracającym tematem okazał się projekt ustawy Prawo wodne, którego założenia i wpływ na gospodarkę wodami opadowymi roztopowymi omówił Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
Anna Czyżewska, dyrektor Departamentu Gospodarowania Wodami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawiła możliwości pozyskania finansowania z NFOŚiGW na inwestycje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi i rozptopowymi.
M.in. na przykładzie miasta Gdańsk omówione zostały dobre praktyki w zakresie gospodarowania wodami opadowymi. Jak podkreślił prezes spółki Gdańskie Wody, Ryszard Gajewski, w ostatnim czasie w stolicy woj. pomorskiego zrealizowanych zostało wiele inwestycji służących poprawie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego miasta. Przed polskimi miastami w najbliższych latach stoi wiele wyzwań. Źródłem dobrych praktyk mogą być doświadczenia miast i aglomeracji położonych w Europie Zachodniej. Praktyki zachodnioeuropejskie podczas konferencji omówili przedstawiciele miasta Aarhus (Dania) oraz Kilonii (Niemcy).
Podczas panelu dyskusyjnego omówiono m.in. system naliczania opłat za odprowadzanie wód opadowych stosowany w Niemczech. Dyskusja dotyczyła też najlepszych rozwiązań w projektowaniu systemów odwodnienia.
Drugi dzień obrad rozpoczął się od wystąpienia dra inż. Lothara Fuchsa, dyrektora zarządzającego w Institut für Technisch-Wissenschaftliche Hydrologie GmbH w Hanowerze. Przedstawił on praktyczne aspekty wykorzystania atlasu KOSTRA, który jest wykorzystywany w Niemczech jako standardowe narzędzie w procesie projektowania, planowania oraz eksploatacji systemów odprowadzania i zagospodarowania wód opadowych.
Z kolei dr hab. inż. Paweł Licznar przedstawił założenia Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów (PANDA). Atlas, nad którym w chwili obecnej prowadzone są prace, ma być źródłem aktualnych informacji o natężeniach deszczów miarodajnych. Dzięki temu będzie narzędziem niezbędnym podczas projektowania oraz modelowania systemów odprowadzania i retencjonowania wód opadowych w Polsce.
Nie zabrakło też tematu retencjonowania wody opadowej w odniesieniu do tzw. błękitno-zielonej infrastruktury. W tym zakresie przywołane zostały przykłady realizacji inwestycji nie tylko tych zrealizowanych w innych krajach, ale także na gruncie polskim.
Zobacz także: II KONFERENCJA GOSPODAROWANIE WODAMI OPADOWYMI I ROZTOPOWYMI

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.