W zakopiańskim Hotelu Belvedere w dniach 13-14 września odbędzie się II Konferencja Gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi (GWOR). Organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Inżynieria.
We wrześniu II Konferencja GWOR. Fot. Pixabay
Opracowanie kompletnego systemu zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi jest konieczne nie tylko ze względu na konieczność zapobiegania lokalnym podtopieniom, ale również ze względu na zobowiązania, jakie Polska przyjęła, wchodząc w struktury Unii Europejskiej - przypomina Paweł Kośmider, prezes Wydawnictwa i przewodniczący Konferencji GWOR.
W tym ma pomóc z mozołem wprowadzane w życie nowe prawo wodne. Czy jednak będzie ono sprzyjające? Wiele wskazuje na to, że dostarczy ono przedsiębiorstwom z sektora wod-kan sporo problemów. Ma ono na celu generalne przebudowanie systemu gospodarki wodnej w kraju.
Ustawa m.in. powołuje do życia nową jednostkę, Wody Polskie, która odpowiedzialna będzie m.in. za koordynowanie inwestycji z zakresu gospodarki wodnej, a także pozyskiwanie środków finansowych, w tym środków pozabudżetowych. Dodatkowo odpowiedzialna będzie za kwestie związane z administrowaniem wodami.
Mam nadzieję, że powstanie w pełni profesjonalny, oparty na racjonalnych przesłankach urząd, który będzie po prostu badał koszty i zatwierdzał wieloletnie taryfy. I że będzie to urząd bądź agenda urzędu centralnego na szczeblu ponadgminnym - mówił niedawno Piotr Ziętara, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie.
Będzie ciekawie
Udział w konferencji GWOR wezmą m.in. przedstawiciele branży wod-kan, którzy w trakcie paneli dyskusyjnych poruszą temat nowego prawa wodnego, w ramach którego zawierają się takie zagadnienia, jak m.in. wody opadowe, wody roztopowe, odwadnianie, retencjowanie wód.
O tym, jak ważne to problemy, rozmawiano już w trakcie ubieglorocznej, I Konferencji GWOR. Sam problem z gospodarowaniem wodami opadowymi, który dzisiaj występuje, narastał przez wiele lat. Tego problemu nie rozwiąże jeden akt prawny w postaci nowego prawa wodnego. Trzeba pracować przez kolejne 50 lat, żeby go rozwiązać – mówił dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów.
Woda z dachu
Ważną częścią systemu wykorzystywania wody opadowej są m.in. biurowce, bo woda w tego typu obiektach może być wykorzystywana nie tylko do spłukiwania toalet, ale także np. w zbiornikach przeciwpowodziowych.
W ubiegłym roku przykład takiej realizacji przedstawił dr inż. Florian Piechurski (Politechnika Śląska). Dzięki wpustom deszczowym zamontowanym na dachu jednego z obiektów gromadzono wodę deszczową w dwóch zbiornikach, używaną do spłukiwania misek ustępowych oraz pisuarów, wcześniej przechodząc proces dezynfekcji. Zbiorniki na deszczówkę zamontowane na obiekcie wykorzystywane są również jako zbiorniki przeciwpożarowe. Dzięki temu systemowi woda deszczowa w skali roku stanowiła 71% wody zużywanej w obiekcie. 29% to woda z wodociągów.
W tym roku też nie zabraknie ciekawych rozwiązań, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Spotkanie będzie poświęcone najbardziej istotnym w branży problemom związanym z zagospodarowaniem wód. Szczególna uwaga zostanie poświęcona zmianom w nowym prawie wodnym. Nie zabraknie też zagadnień dotyczących finansowania projektów z nowej perspektywy unijnej. Będzie można także pozyskać fachową wiedzę m.in. w zakresie technologii wdrożonych w różnych krajach. W trakcie debat panelowych eksperci podejmą dyskusję nt. najważniejszych i najbardziej aktualnych problemów branży. Dostępna będzie również wystawa, na której zaprezentowana zostanie oferta firm z sektora wod-kan, które m.in. zaprezentują rozwiązania w zakresie budowy i renowacji infrastruktury do odprowadzania wód opadowych i roztopowych.
GWOR 2017 już we wrześniu w Zakopanem - dowiedz się więcej i skorzystaj z rejestracji w cenach promocyjnych już dziś!
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.