Projekt 3RPORT to inwestycja, która przewiduje budowę tunelu kanalizacji ogólnospławnej w Fort Wayne (Indiana, USA). Trasa tunelu będzie biegła wzdłuż dwóch rzek – St. Marys i Maumee na głębokości sięgającej około 200-250 stóp (61-76 m). Zostanie wydrążony w skale z wykorzystaniem maszyny TBM. Średnica tunelu będzie mieć 16 stóp (około 4,9 m). Zostanie również wykonanych dziewięć spustów o średnicy 4-8 stóp (1-2,5 m) w celu doprowadzenia ścieków z rurociagów znajdujących się blisko powierzchni do tunelu. 

Maszyna TBM (Tunnel Boring Machine) zostanie opuszczona do szybu startowego w 2018 r. Prace mają zakończyć się 3 lata później. Budżwet inwestycji wyniesie 188 mln USD.

Największy problem - wody opadowe?

Najwyższy poziom ścieków spływających do rzek St. Marys i Maumee obserwuje się po obfitych opadach deszczu: tunel rozwiąże jednak problem nadwyżki wód opadowych, przejmując ich przepływ i redukując ilość ścieków spływających do rzek aż o 90%.  

Jesteśmy bardzo podekscytowani tym projektem - powiedział Giuseppe Quarta, wiceprezes P3, Large Projects oraz Tunneling at Lane. To już czwarty tunel kanalizacji ogólnospławnej, który budujemy w USA. Projekty, które poprawiają jakość życia, projekty środowiskowe oraz te związane z energią odnawialną są częścią naszych wartości i rdzeniem naszego biznesu.

Pozostałe projekty tego typu kanalizacji powstały w Cleveland (Ohio) i w Waszyngtonie (D.C.). 

Wykorzystywanie tuneli do gromadzenia i odprowadzania wód opadowych staje się coraz popularniejsze w wielu krajach mających problemy m.in. z lokalnymi podtopieniami wywoływanymi krótkotrwałymi deszczami nawalnymi. A jakie rozwiązania stosowane są w Polsce do zarządzania wodami opadowymi i wodami roztopowymi? Taka tematyka będzie poruszana podczas II Konferencji "Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi" (GWOR), która we wrześniu odbędzie się w Zakopanem. Serdecznie zapraszamy - do 14 lipca rejestracja w cenach promocyjnych!

Przeczytaj także: Salini Impregilo buduje najwyższą zaporę na świecie